image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od 11 lutego 2021 roku w Pałacu Mieroszewskich udostępniona jest dla zwiedzających nowa wystawa czasowa Fundacji im. Anny Pasek pt. „Po co tam lezie?”.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z fragmentu refleksji „Przekraczanie granic” prof. dra hab. Włodzimierza Wójcika o Tadeuszu Różewiczu, Wandzie Rutkiewicz i Ani Pasek.

To kolejna już wystawa z bogatego zbioru zdjęć młodej Będzinianki, której drugą pasją zaraz po podróżach, była fotografia. Zachwyt nad pięknem otaczającego krajobrazu i umiejętność uchwycenia chwili ukazywały jej duże doświadczenie podróżnicze i wrażliwość.

Anna Pasek (1982-2007) geograf, doktorantka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka geologii w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik i fotograf. Osoba niezwykle wrażliwa na piękno i ból otaczającego nas świata, zawsze niosąca pomoc i zrozumienie dla cierpienia innych. Swoje pasje naukowe i podróżnicze wiązała z górami i obszarami polarnymi. Była organizatorką i współorganizatorką wielu wypraw naukowych i turystyczno-poznawczych. Odwiedziła m.in. dzikie zakątki Norwegii, Islandii, Rosji, Indii, Bhutan. Ostatnim celem Anny był wyjazd do Włoch i wspinaczka na Mont Blanc, z której to drogi, wraz ze swymi dwoma towarzyszami, już nie powróciła…

Wystawa potrwa do 28 marca 2021 roku. Serdecznie zapraszamy.

Plakat informujący o wystawie Anny Pasek w kolorystyce ciemno-niebieskiej na tle zdjęcia pejzażu z łodzią

Źródło: UM Będzin