image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Już w maju w Dąbrowie Górniczej zostanie otwarty trzeci w Polsce i pierwszy w Zagłębiu sklep socjalny.

W najbliższych dniach ruszą prace remontowe w ponad 300-metrowym lokalu na Manhattanie, w którym już w maju rozpocznie działalność pierwszy w Zagłębiu sklep socjalny. Projekt jest częścią tworzonej przez Fundację Wolne Miejsce ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”, skierowanych do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz zagrożonych samotnością i wykluczeniem społecznym.

– Placówka będzie nie tylko miejscem robienia atrakcyjnych cenowo zakupów, ale też ma służyć aktywizacji i integracji społecznej poprzez prowadzony w sklepie kawiarniany punkt spotkań. Pomysł przywieźliśmy z Wiednia, gdzie z sukcesem działa sieć social marketów prowadzonych przez miasto. Dąbrowski sklep to początek sieci „Spichlerzy”, które powstaną w wielu miastach Polski – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes fundacji.

Miasto zapewniło lokal i finansuje jego remont, fundacja zadba o wolontariuszy do obsługi kupujących, a towar będzie pochodził od producentów. Ważna w „Spichlerzu” będzie cena, przynajmniej o połowę niższa niż w zwykłych sklepach, ponieważ produkty będą miały krótszą datę ważności. Istnieją odpowiednie przepisy, które nakazują wycofać towary przy określonej dacie – w „Spichlerzu” nie zmarnują się, lecz trafią do potrzebujących za niewielkie pieniądze. Z tańszych zakupów nie tylko spożywczych, ale również środków czystości czy ubrań, będą mogli skorzystać mieszkańcy miasta skierowani do sklepu przez pomoc społeczną, nie chodzi bowiem o to, by rozdawać żywność i artykuły chemiczne za darmo.

Pomagać godnie

– Idea sklepu socjalnego umożliwia wspieranie osób i rodzin przy poszanowaniu ich godności i niezależności. Mogą potrzebne im produkty zakupić w cenach odpowiadających ich możliwościom, nie czują się przy tym upokorzeni otrzymywaniem darmowej pomocy rzeczowej z przydziału – mówi Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

W pomysł sklepów socjalnych wpisane są trzy kluczowe idee. Pierwszą z nich jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, drugą chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, trzecią aktywizacja społeczna osób samotnych i potrzebujących, poprzez spotkania i kursy organizowane w działającym w każdym sklepie punkcie kawowym.

Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta, podczas podpisania umowy z Mikołajem Rykowskim z fundacji Wolne Miejsce.

– Spichlerz Caffe to dopełnienie pracy na rzecz osób samotnych, jaką rozpoczęliśmy, organizując Wigilię i Wielkanoc dla Samotnych. Po każdym z takich wydarzeń, w trakcie których odbywaliśmy z samotnymi wiele indywidualnych rozmów, brakowało nam możliwości, by spotkać się ponownie, porozmawiać, zainspirować i być może zmienić trochę kierunek czyjegoś życia. Spichlerz Caffe w sklepie socjalnym będzie właśnie takim miejscem, gdzie czyjaś samotność spotka się z naszą życzliwością, stałą obecnością drugiego człowiek i wsparciem dobrym słowem – wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

Do zakupów w Spichlerzu uprawnione będą osoby, których dochód nie przekracza 300 procent kryterium dochodowego, czyli 2 tys. 103 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1 tys. 584 zł w przeliczeniu na osobę w rodzinie (obie kwoty są netto). Mieszkańcy do sklepu będą kierowani przez pomoc społeczną. Jednorazowo będzie można w nim wydać maksymalnie 100 zł.

Zaproszenie podopiecznych ośrodków pomocy społecznej do robienia prawdziwych zakupów, nauka zarządzania finansami domowymi, integracja społeczna, uczestnictwo w programach edukacyjnych prowadzonych przez fundację – to wszystko to ogromna szansa dla wielu przyszłych klientów sklepu na dokonanie realnych zmian w życiu.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza