image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

19 kwietnia, pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz obradowała Kapituła Nagrody im. Wojciecha Korfantego, którą Związek Górnośląski przyznaje od roku 1993 osobom, instytucjom i organizacjom za wybitne zasługi dla Górnego Śląska. Spośród kilkunastu kandydatów wybrano sześciu laureatów. Wśród nich znalazło się Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które doceniono za całokształt działalności muzealnej, edukacyjnej i promującej górnośląski przemysł wydobywczy zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W gronie laureatów znaleźli się również: Monika i Johann Brosowie – małżeństwo przedsiębiorców z Katowic, które m.in. zrewitalizowało Browar Mokrskich w Szopienicach oraz stworzyło Galerię Szyb Wilson w Nikiszowcu, gdzie organizują wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych na czele z Międzynarodowym Art Naif Festiwalem Sztuki Naiwnej; Marek Twaróg – redaktor naczelny Dziennika Zachodniego, publicysta odważnie poruszający szerokie spektrum tematów związanych z Górnym Śląskiem; Tomasz Wrona – nauczyciel regionalista z Mysłowic, znawca, miłośnik i propagator śląskiej historii, tradycji oraz mysłowickiego stroju ludowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa – za ufundowanie i skuteczność w postawieniu pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. W. Korfantego dla “Służby Zdrowia za ratowanie życia w czasie pandemii”, która wręczona zostanie na ręce dr Anny Skorupy – długoletniego lekarza anestozjologa z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Oficjalne ogłoszenie werdyktu Kapituły i wręczenie statuetki dla Miasta Warszawy odbyło się dzisiaj w Warszawie pod pomnikiem patrona nagrody, w czasie uroczystości dodania na tym pomniku słów “SYN ZIEMI ŚLĄSKIEJ”.

Z powodu trwających obostrzeń oficjalne uhonorowanie pozostałych laureatów nastąpi w terminie późniejszym.

Wśród laureatów nagrody im. W. Korfantego znalazło się do tej pory wiele znamienitych osób, instytucji i stowarzyszeń, a wśród nich m.in.: prof. Jan Miodek, prof. Stanisław Hadyna, Kazimierz Kutz, prof. Jan Buzek, prof. Irena Lipowicz, Jan “Kyks” Skrzek, abp. Wiktor Skworc, a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która odebrała wyróżnienie w 2019 r.

Źródło: UM Zabrze