image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W kalendarzu już jesień, lecz nie oznacza to wcale, że bytomskie skwery i zieleńce czeka bezbarwna wegetacja. Na trzech bytomskich placach oraz pasach zieleni trwają prace zieleniarskie, dzięki którym będą one wyglądać efektownie nawet zimą i wczesną wiosną.  

Miejski Zarząd Dróg i Mostów realizuje obecnie projekty zagospodarowania placów i skwerów polegające na wykonaniu nowych nasadzeń krzewów, drzew oraz bylin.

– W ramach prowadzonych prac nowe oblicze zyskają place przy ul. Krakowskiej/Matejki, ul. Krakowskiej/Witczaka, pl. Witolda Szalonka w Łagiewnikach oraz trzy pasy zieleni przy ul. Frenzla – mówi Agnieszka Peczyńska – Korczak z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Efektownie zimą i wczesną wiosną

Do nasadzeń zastosowano specjalnie dobrane gatunki roślin np. hortensję bukietową „Grandiflora”, pięknie kwitnący krzew, który będzie ozdobą zieleńców również w porze zimowej. Pojawi się też tawuła wczesna „Grefresheim” – krzew o niezwykle obfitym kwitnieniu.

W ramach zadania zostaną też posadzone drzewa: wiśnie piłkowane „Kanzan”,  których kwiaty są bardzo efektowne wczesną wiosną, a ich korony przez cały okres wegetacji dają ciekawy efekt kolorystyczny – od zieleni po kolor żółtopomarańczowy. Ponadto nasadzane są m.in. rudbekia błyskotliwa „Goldstrum”, rozplenica japońska „Hammeln”, róża okrywowa „The Fairy”, budleja Dawida  i liliowce. Wybrane gatunki zostały dobrane m.in. z myślą o zapylaczach i są to rośliny miododajne.

Zieleń przeorganizowana

Projekt zagospodarowania placu przy ul. ks. Frenzla obejmuje około 120 mkw. i dotyczy trzech fragmentów trawnika od numeru 2 do 8. Pojawi się tam lawenda i rośliny z gatunku perowskia łobodolistna.

170 mkw. ma trawnik u zbiegu ulic Jana Matejki i Krakowskiej, gdzie nasadzane są wiśnie piłkowane oraz krzewy, byliny i trawy ozdobne. Podobną powierzchnię ma też rewitalizowany obszar przy zbiegu ulic Krakowskiej i Stanisława Witczaka, gdzie pojawi się niska roślinność. Ładniej będzie też na pl. Szalonka w Łagiewnikach, gdzie nasadzone zostaną krzewy o intensywnym zapachu, takie, jak: jaśminowce czy lilaki.

We wszystkich lokalizacjach do nasadzeń wybrano takie gatunki, które wizualne będą atrakcyjne o każdej porze roku. Nasadzenia mają się zakończyć do połowy października. Łączny koszt przedsięwzięcia to prawie 88 tys. zł.
Źródło: UM Bytom