
Gliwice to miasto o powierzchni 134,2 km kw., które liczy ponad 170 tysięcy mieszkańców. Wedle danych z ubiegłego roku Gliwice zajmowały 19. miejsce na liście największych miast w Polsce pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. W województwie śląskim plasują się na 4. pozycji pod względem liczby mieszkańców.
Na terenie Gliwic działa podstrefa gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, w której zainwestowano blisko 10 miliardów złotych. W Gliwicach krzyżują się dwie autostrady: A4 i A1. W mieście kwitnie życie kulturalne, technologiczne i naukowe. Znajduje się tu Politechnika Śląska, która zajmuje 4. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 9. pośród wszystkich uczelni akademickich w kraju.
W Gliwicach znajduje się również jedna z najlepszych polskich placówek leczniczych, czyli Centrum Onkologii, z pierwszym w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów. W instytucie wykonano pierwszą na świecie transplantację narządów szyi, połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Zabieg odbył się w 2019 roku, pacjentem był 7-letni chłopiec, który połknął płyn do udrożniania rur. W 2013 roku lekarze z instytutu wykonali przeszczep twarzy, a w 2015 roku przeprowadzili pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi.
W mieście znajduje się słynna radiostacja, nazywana gliwicką wieżą Eiffla. Ta, wykonana z drewna modrzewiowego, najwyższa drewniana budowla w Europie, liczy 111 metrów wysokości. W roku 2017 roku wieża Radiostacji, wraz kompleksem do niej przylegającym, rozporządzeniem Prezydenta RP została uznana za Pomnik Historii. W budynkach należących do kompleksu Radiostacji doszło do prowokacji gliwickiej. W 1939 roku grupa Niemców, którzy udawali Polaków, wtargnęła do budynku nadawczego i po polsku nadała w eter komunikat. Mimo, że padło zaledwie 9 słów, to fakt ten został wykorzystany propagandowo przez Niemców, w celu uzasadnienia agresji na Polskę. Dokładnie chodzi o komunikat: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich”.
W mieście znajduje się również Arena Gliwice, jedna z najnowocześniejszych w Polsce hal widowiskowo-sportowych, która może pomieścić ponad 17 000 widzów.
W mieście rozpoczyna się Kanał Gliwicki, który po otwarciu w 1941 roku, był najnowocześniejszą drogą wodną w całej Europie. Ma 40 kilometrów długości, łączy przemysłowe miasta Górnego Śląska z Odrą. Dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Metropolii. W weekendy można wypłynąć tu w 6-kilometrowy rejs, który zajmuje nieco ponad godzinę. Na ten właśnie kanał wypuszczane są też barki z węglem, które płyną z Gliwic do elektrociepłowni we Wrocławiu. Każda z barek ma ładunek o wadze 330 ton.
Jest w Gliwicach również miejsce, w którym nawet podczas srogiej zimy można poczuć się jak na egzotycznej wyspie. Wszystko za sprawą Palmiarni Miejskiej. Znajduje się w niej blisko 6 tysięcy roślin. Zobaczymy tu m.in. arapaimę, czyli największą rybę słodkowodną na świecie oraz jedyną w Polsce kolonię mrówek, zamieszkujących rejony Amazonii. W Palmiarni znajdują się także ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzek azjatyckich i polskich.
W Gliwicach urodził się wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej i mistrz olimpijski z 1972 roku, Włodzimierz Lubański. W mieście wychował się znany i ceniony polski wokalista jazzowy Stanisław Soyka. To z Gliwic pochodzi Oskar Troplowitz, wynalazca na początku XX wieku popularnego kremu Nivea.
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Gliwic jest wieża Radiostacji.
Nagroda dla gliwickiego oświetlenia
Miasto Gliwice zostało nagrodzone Nowym Impulsem 2019 za kompleksowy projekt miejskiego oświetlenia, wpisujący się w proces transformacji polskiej energetyki. Wyróżnienie trafiło do gliwickiego samorządu, reprezentowanego przez wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka, 1 października podczas uroczystej gali XVI Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie. Projekt „Eko-światło w Gliwicach”, a…
Bezpieczni w drodze do szkoły
Rozpoczęła się kolejna edycja zajęć „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzonych przez strażników miejskich. Przypominają uczniom najważniejsze zasady dotyczące ruchu pieszych. Dodatkowo Straż Miejska, Policja oraz Centrum Ratownictwa Gliwice prowadzą profilaktyczną akcję „Odblaskowy pierwszak”. Aby uatrakcyjnić i wzmocnić przekaz pierwszoklasiści zasady bezpiecznego poruszania się w drodze…
Wspólnie dbajmy o czyste powietrze
Miasto Gliwice przeznaczyło ok. 150 mln zł na termomodernizację budynków komunalnych i wymianę starych systemów grzewczych na ekologiczne. Z mieszkań komunalnych zniknie do 2022 r. ponad 5 tys. starych pieców! Te działania z pewnością wpłyną na poprawę jakości powietrza w Gliwicach, ale nie rozwiążą całości problemu,…
Pozyskamy energię ze słońca
To będzie jedna z największych elektrowni solarnych w Gliwicach! Na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A, pojawi się w sumie ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd, co…
Metropolia w Turnieju Miast Zrównoważonych. Pobierz aplikację MUV i zbieraj punkty
Przed nami druga edycja międzynarodowego Turnieju Miast Zrównoważonych, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do podróżowania innymi środkami transportu niż samochód. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia włącza się w zabawę po raz pierwszy. Rywalizacja będzie się odbywać w wybranych dzielnicach Katowic, Sosnowca i Gliwic. Aby zbierać punkty i rywalizować…
Nowa Zwycięstwa bliżej
Rozstrzygnięto przetarg przybliżający nas do przebudowy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gliwic. Dokumentację projektową nowej ul. Zwycięstwa wykona spółka Polska Inżynieria z Warszawy.
Razem lepiej – i ciekawiej!
Gliwice pamiętają o swoich seniorach i z roku na rok poszerzają miejską ofertę usług, zajęć i udogodnień dla starszych gliwiczan. Propozycji jest mnóstwo – od pomysłów na wspólne spędzanie czasu wolnego, przez rozwijanie nowych pasji i hobby, korzystanie ze zniżek i rabatów, po udział w programach i akcjach prozdrowotnych.
Rodzić najlepiej w Gliwicach. Zakończyła się modernizacja bloku porodowego
5 jednoosobowych sal porodowych (każda z dostępem do łazienki), klimatyzacja, system monitorowania bezpieczeństwa oraz nowe instalacje wewnętrzne – zakończyła się ponad 4-miesięczna modernizacja bloku porodowego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach. Jest nowocześnie, bardziej komfortowo i intymnie.
