Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Siewierz

Informacje

Na bieżąco

  Siewierz

Siewierz to miasto w powiecie będzińskim o powierzchni 114 km kw., które liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od nieistniejącego obecnie w języku polskim rzeczownika „siewior”, które oznaczało „północ”. Jest najdalej wysuniętą na północny-wschód gminą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jest znany jako ośrodek handlowy. Tutaj od wieków przy ul. Bohaterów odbywają się znane w całym regionie targi. Na miejskim targowisku, mimo małej powierzchni, można kupić praktycznie wszystko.

W Siewierzu mieści się jedna z najstarszych świątyń w Polsce, czyli romański kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w XII wieku. Wielu mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzy miasto z ruinami zamku biskupów krakowskich. To główna atrakcja w Siewierzu. Latem jego dziedziniec i wieża są bezpłatnie udostępniane dla turystów.

Siedem przysmaków z Siewierza zostało wpisanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju na listę potraw tradycyjnych. To m.in. żurek siewierski, siewierska gęś pieczona i brusznica siewierska.

Miasto jest licznie odwiedzane przez turystów za sprawą ruin zamku, jaskiń oraz szlaków dla pieszych i rowerzystów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siewierza jest Zamek.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Siewierz
Zielona pracownia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Żelisławicach

Na uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach czeka pracownia utworzona z nagród uzyskanych przez szkołę w dwóch etapach Programu Zielona Pracowania 2020, w ramach konkursuorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wsparcie finansowe i merytoryczne zapewnił organ prowadzący szkołę – GminaSiewierz. Pracowania…

Gospodarka i Inwestycje, Siewierz
Siewierz 54. w rankingu samorządów Rzeczpospolitej

29 października dziennik „Rzeczpospolita” opublikował wyniki ogólnopolskiego rankingu samorządów. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Gmina Siewierz zajęła 54. pozycję na 874 sklasyfikowane gminy z całego kraju, a zarazem 4. miejsce, biorąc pod uwagę wyłącznie województwo śląskie. Od 16 lat „Rzeczpospolita” ocenia dokonania lokalnych władz…

Koronawirus, Mieszkańcy, Siewierz
Zawieszenie działalności duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach

Wykonany test na obecność koronawirusa u proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach dał wynik pozytywny. W związku z tym, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną wDąbrowie Górniczej podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu aktywności duszpasterskiej w parafii. Osoby mające kontakt w ostatnich dniach z księdzem…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content