Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Siewierz

Informacje

Na bieżąco

  Siewierz

Siewierz to miasto w powiecie będzińskim o powierzchni 114 km kw., które liczy ok. 12 tys. mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od nieistniejącego obecnie w języku polskim rzeczownika „siewior”, które oznaczało „północ”. Jest najdalej wysuniętą na północny-wschód gminą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jest znany jako ośrodek handlowy. Tutaj od wieków przy ul. Bohaterów odbywają się znane w całym regionie targi. Na miejskim targowisku, mimo małej powierzchni, można kupić praktycznie wszystko.

W Siewierzu mieści się jedna z najstarszych świątyń w Polsce, czyli romański kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w XII wieku. Wielu mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzy miasto z ruinami zamku biskupów krakowskich. To główna atrakcja w Siewierzu. Latem jego dziedziniec i wieża są bezpłatnie udostępniane dla turystów.

Siedem przysmaków z Siewierza zostało wpisanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju na listę potraw tradycyjnych. To m.in. żurek siewierski, siewierska gęś pieczona i brusznica siewierska.

Miasto jest licznie odwiedzane przez turystów za sprawą ruin zamku, jaskiń oraz szlaków dla pieszych i rowerzystów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Siewierza jest Zamek.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Koronawirus, Mieszkańcy, Siewierz
Zawieszenie działalności duszpasterskiej w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach

Wykonany test na obecność koronawirusa u proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach dał wynik pozytywny. W związku z tym, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną wDąbrowie Górniczej podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu aktywności duszpasterskiej w parafii. Osoby mające kontakt w ostatnich dniach z księdzem…

Gospodarka i Inwestycje, Koronawirus, Siewierz
Środki z PARP dla przedsiębiorców

Aż 2,5 mld złotych przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ogłoszonym właśnie naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. Ma być on wsparciem na utrzymanie działalności dla przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dotacje są…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content