Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Świerklaniec

Świerklaniec to gmina w powiecie tarnogórskim w której na powierzchni 44,3 km kw. mieszka blisko 12 tysięcy osób. Sąsiaduje z Miasteczkiem Śląskim, Tarnowskimi Górami, Radzionkowem, Piekarami Śląskimi, Bobrownikami i gminą Ożarowice.

Park w Świerklańcu stylizowany jest na angielski Hyde Park. Możemy zobaczyć w nim przepiękny Pałac Kawalera, stary kościołek oraz zabytkowe rzeźby. Tak zwany „Mały wersal” został wybudowany przez najbogatszego niegdyś przedsiębiorcę ówczesnej Europy Guido Henckel von Donnersmarcka dla jego wielkiej miłości, Blanki de Paiva. Było w nim blisko 100 pomieszczeń i sześć apartamentów. Co ważne, para sporo inwestowała w Górny Śląsk. Własnością Guido Henckel von Donnersmarcka były m.in. huta „Donnersmarck” i kopalnia „Guido” w Zabrzu, kopalnia „Śląsk” w Chropaczowie czy kopalnia „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Był on pierwszym założycielem na Górnym Śląsku spółki akcyjnej „Śląskie Kopalnie i Cynkownie”. Z kolei w pobliżu Kalet wybudował celulozownię, a później papiernię.

Z całego zespołu rezydencji von Donnersmarcków „Dom Kawalera” pozostał urokliwy park, który zachował swój dawny charakter oraz jedna zabytkowa budowla, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku przez armię radziecką.

W Świerklańcu w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej piasku powstał zalew Nakło-Chechło. Jest on jednym z najczęściej odwiedzanych akwenów wodnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, gdzie w upalne dni można spotkać wielu mieszkańców Metropolii.

Do dziś w świerklanieckim parku Hubertus odbywa się impreza związana z polowaniami. Jest to gonitwa za symbolicznym lisem, specjalny wyścig chartów i pokaz sokolnika.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Świerklańca jest Pałac Kawalera.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Świerklaniec

Bociani celebryta ze Świerklańca. Całodobowy podgląd na gniazdo bociana

Wraz z początkiem wiosny do Świerklańca powrócił bocian. Na stronie bocian.swierklaniec.pl można oglądać relację z kamery w bocianim gnieździe. Bocian ze Świerklańca dzięki medialnym doniesieniom zyskał w tym roku ogólnopolską sławę! Jak twierdzą mieszkańcy Świerklańca, bociany przylatują w okolice obecnego boiska piłkarskiego już od wieku….

Świerklaniec, Turystyka i Rekreacja

Wiosenne porządki nad zalewem

Dziesiątki zapełnionych śmieciami worków to efekt akcji, która odbyła się 6 kwietnia nad Zalewem Nakło-Chechło. Sprzątanie okolic Zalew Nakło-Chechło organizowane jest regularnie każdego roku przez gminę Świerklaniec wspólnie z Nadleśnictwem Świerklaniec. Pogoda dopisała i do pracy wzięło się sporo osób – przedstawiciele stowarzyszeń działających przy…

Świerklaniec

Strony internetowe przyjazne dla mieszkańca

Ruszył portal mieszkańca gminy Świerklaniec – esesja. Na stronie swierklaniec.esesja.pl dostępne są wszystkie informacje o posiedzeniach Rady Gminy Świerklaniec i materiały nad którymi pracuje rada. Na internetowym portalu mieszkańca znajdują się informacje ze wszystkich sesji Rady Gminy Świerklaniec od początku obecnej kadencji (2018-2023). Na stronie…

Świerklaniec

Zakończyła się kolejna kadencja Rady Społecznej SPZOZ

Członkowie Rady Społecznej podczas posiedzenia 26 marca 2019 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotne w Świerklańcu. Podstawowa opieka medyczna na terenie gminy Świerklaniec jest realizowana przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu. Do sprawnego funkcjonowania placówki wiele wnosi…

Świerklaniec

Świerklaniecka gala sportu

5 marca 2019 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Nakle Śląskim odbyła się coroczna świerklaniecka gala sportu, podczas której wójt Marek Cyl nagrodził mieszkańców gminy, którzy dokonali wybitnych osiągnięć sportowych w 2018 roku. – Sport jest ważny w naszym życiu. Cieszy mnie to, że…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content