Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Świerklaniec

Informacje

Na bieżąco

  Świerklaniec

Świerklaniec to gmina w powiecie tarnogórskim w której na powierzchni 44,3 km kw. mieszka blisko 12 tysięcy osób. Sąsiaduje z Miasteczkiem Śląskim, Tarnowskimi Górami, Radzionkowem, Piekarami Śląskimi, Bobrownikami i gminą Ożarowice.

Park w Świerklańcu stylizowany jest na angielski Hyde Park. Możemy zobaczyć w nim przepiękny Pałac Kawalera, stary kościołek oraz zabytkowe rzeźby. Tak zwany „Mały wersal” został wybudowany przez najbogatszego niegdyś przedsiębiorcę ówczesnej Europy Guido Henckel von Donnersmarcka dla jego wielkiej miłości, Blanki de Paiva. Było w nim blisko 100 pomieszczeń i sześć apartamentów. Co ważne, para sporo inwestowała w Górny Śląsk. Własnością Guido Henckel von Donnersmarcka były m.in. huta „Donnersmarck” i kopalnia „Guido” w Zabrzu, kopalnia „Śląsk” w Chropaczowie czy kopalnia „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Był on pierwszym założycielem na Górnym Śląsku spółki akcyjnej „Śląskie Kopalnie i Cynkownie”. Z kolei w pobliżu Kalet wybudował celulozownię, a później papiernię.

Z całego zespołu rezydencji von Donnersmarcków „Dom Kawalera” pozostał urokliwy park, który zachował swój dawny charakter oraz jedna zabytkowa budowla, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku przez armię radziecką.

W Świerklańcu w miejscu dawnej kopalni odkrywkowej piasku powstał zalew Nakło-Chechło. Jest on jednym z najczęściej odwiedzanych akwenów wodnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, gdzie w upalne dni można spotkać wielu mieszkańców Metropolii.

Do dziś w świerklanieckim parku Hubertus odbywa się impreza związana z polowaniami. Jest to gonitwa za symbolicznym lisem, specjalny wyścig chartów i pokaz sokolnika.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Świerklańca jest Pałac Kawalera.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gospodarka i Inwestycje, Świerklaniec
Instalacja fotowoltaiczna także dla oczyszczalni ścieków w Świerklańcu

Dobiega końca budowa instalacji fotowoltaicznej na potrzeby oczyszczalni ścieków w Świerklańcu. Warta niemal 190 tys. złotych instalacja, która składa się z 151 paneli o mocy 330 Wp każdy, została posadowiona na gruncie obok oczyszczalni. Dzięki instalacji fotowoltaicznej energia promieniowania słonecznego będzie pokrywała częściowe zapotrzebowanie na…

Świerklaniec, Transport publiczny
Funkcjonowanie komunikacji publicznej 24 i 25.10.2020

W związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na komunikację zbiorową w terminie poprzedzającym okres „Wszystkich Świętych” oraz obowiązującymi limitami pasażerów (sytuacja epidemiczna) tj. w dniach: 24 i 25 października (sobota i niedziela) komunikacja autobusowa, organizowana przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach będzie funkcjonowała według przedstawionych zasad….

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content