image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zapraszamy na jedno z największych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście – jubileuszowy XX Festiwal Ave Maria. Urozmaicony i atrakcyjny program tego wyjątkowego wydarzenia jest gwarancją, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Żeby wziąć udział we wszystkich koncertach, trzeba zaplanować aż sześć wolnych wieczorów: 18 i 19 maja (sobota i niedziela) oraz od czwartku 23 maja do niedzieli 26 maja.

Festiwal zainauguruje koncert sopranów i tenorów w kościele św. Stanisława B.M. Znane już czeladzkiej publiczności z ubiegłego roku „Sopranissimo”, zostanie wzbogacone o męski pierwiastek w postaci trio tenorów „Tre Voci”, dysponującego bogatym repertuarem – od arii operowych do popularnych melodii musicalowych. Publiczność może się więc spodziewać najróżniejszych kombinacji wokalnych.

Kolejny dzień przyniesie koncert chóru lekarzy, który odbędzie się po zakończeniu niedzielnej mszy św. o godz. 11.15. Natomiast wieczorem, również w tej świątyni, kompozycje Wojciecha Kilara zaprezentuje jedna z najznakomitszych europejskich orkiestr kameralnych – AUKSO, którą poprowadzi jej szef – Marek Moś, wybitny dyrygent i skrzypek.

Sprawdzonym miejscem festiwalowym jest Kopalnia Kultury, która w tym roku zaprasza w czwartek, 23 maja, na koncert „Vivat Moniuszko!”, przygotowany z okazji Roku Stanisława Moniuszki. W programie znajdą się solowe pieśni Moniuszki i arie z popularnych oper tego twórcy. Będzie to jedyny koncert biletowany, dlatego o miejsce na widowni trzeba będzie zadbać znacznie wcześniej. 

Bilety są już dostępne na stronie internetowej Kopalni Kultury.

Piątek, 24 maja, przyniesie kolejną gwiazdę tegorocznego festiwalu – w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zagra nagrodzony w tym roku „Fryderykiem” Atom String Quartet . W wykonaniu tych rewelacyjnych muzyków będzie można usłyszeć utwory klasyczne współczesnych kompozytorów i rytmy jazzowe w autorskim opracowaniu. Na pewno będzie to niezapomniany wieczór.

Po raz pierwszy do udziału w festiwalu organizator – Miasto Czeladź i dyrektor artystyczny festiwalu Sławomir Chrzanowski, zaprosili parafię pw. Matki Bożej Bolesnej na Piaskach. W tym lśniącym nowością, wyremontowanym wnętrzu filharmonicy zabrzańscy zagrają muzykę filmową autorstwa Henryka Kuźniaka, którą poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego o tym wybitnym, urodzonym w Czeladzi kompozytorze. Maestro już zapowiedział osobisty udział w wydarzeniu, ważnym również dla niego.

Na wielki finał organizatorzy zapraszają w niedzielę, 26 maja, na rynek Starego Miasta. Ostatni wieczór XX Festiwalu Ave Maria to koncert z okazji Dnia Matki, który rozpocznie się występem laureatów tegorocznego Diecezjalnego Konkursu „Pieśnią sławimy Maryję”. Po młodych artystach na scenie pojawi się– uwielbiana przez rzesze publiczności – GOLEC UORKIESTRA.

Z wyjątkiem programu „Vivat Moniuszko!”, wykonywanego w Kopalni Kultury, wstęp na wszystkie pozostałe koncerty jest nieodpłatny.

Źrodło:www.czeladz.pl