image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Historia naszego miasta rozpoczęła się w średniowieczu i właśnie ten okres w dziejach Bytomia był tematem rodzinnej gry terenowej. Dzisiaj, 29 czerwca sześć grup liczących kilkadziesiąt osób wzięło udział w zabawie, podczas której uczestnicy musieli się wykazać wiedzą o mieście i umiejętnościami pracy w terenie.

Co to jest lokacja miasta? O co chodzi z prawem magdeburskim? Którędy przebiegały mury obronne Bytomia? Gdzie znajdowała się studnia miejska? Na te oraz inne pytania, dotyczące średniowiecznej historii naszego miasta musieli odpowiedzieć uczestnicy gry rodzinnej „Poszukiwacze reliktów średniowiecznego Bytomia”, którą poprowadzili przewodnicy i historycy Tomasz i Anna Śmiałkowie.

Uczestnicy gry, zanim ruszyli w trasę zapoznali się z prezentacją, w któej organizatorzy gry przedstawili wskazówki, które niezbędne były, aby skutecznie powalczyć o zwycięstwo w zabawie. Później gracze musieli się wykazać nie tylko dobrą znajomością historii średniowiecznego Bytomia, ale również znajomością topograficzną naszego miasta. Miłośnicy historii naszego miasta szukali pozostałości murów miejskich, dawnego zamku książęcego, studni miejskiej oraz kościoły znajdujące się w pobliżu Rynku, a także miejsce, w którym stała w średniowieczu jedna z bram miejskich. Na koniec uczestnicy rozwiązywali również test wiedzy o miastach lokacyjnych i średniowiecznym Bytomiu, po którym ogłoszono wyniki, a najlepsze zespoły otrzymały nagrody i upominki.

Warto dodać, że gra miejska była nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale z pewnością przybliżyła uczestnikom historię Bytomia, które w 2019 roku obchodzi 765. rocznicę lokacji.

Źródło:www.bytom.pl