image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Miasto Gliwice zostało nagrodzone Nowym Impulsem 2019 za kompleksowy projekt miejskiego oświetlenia, wpisujący się w proces transformacji polskiej energetyki.

Wyróżnienie trafiło do gliwickiego samorządu, reprezentowanego przez wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka, 1 października podczas uroczystej gali XVI Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie.

Projekt „Eko-światło w Gliwicach”, a wcześniej dokument „Opracowanie Masterplanu Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice”, obejmują szereg przedsięwzięć polegających na modernizacji i uporządkowaniu oświetlenia w Gliwicach. Po raz pierwszy w Polsce przygotowano całościową koncepcję wykorzystania światła w przestrzeni miejskiej. Miejskie oświetlenie jest modernizowane i porządkowane już od 2012 roku.

Prace modernizacyjne zostały wykonane między innymi wzdłuż najważniejszych osi urbanistycznych miasta –  na osi ulicy Zwycięstwa oraz osi Politechniki Śląskiej, zwanej także osią Schabika, biegnącej ulicami: Marcina Strzody, Stefana Wyszyńskiego, pl. Piłsudskiego. Równolegle prowadzone są także prace oświetleniowe na drogach wjazdowych i wyjazdowych z Gliwic: ulicach Dworcowej (zakończone) i Tarnogórskiej (na finiszu). Zaplanowano także modernizację oświetlenia na ul. Rybnickiej. W ramach prac wymieniane są oprawy oświetleniowe wraz ze słupami, kable zasilające oraz szafy oświetleniowe.

Dodatkowo na ponad 40 ulicach naszego miasta oświetlenie sodowe zostało zastąpione przez lampy LED. Nowe oświetlenie działa już między innymi na ulicach Lotników, Kłodnickiej i Mikołowskiej. W tym roku przestarzałe lampy zostały także wymienione na ul. Kopalnianej i odcinku ul. Bojkowskiej (od ul. Kopalnianej do Pszczyńskiej). (mm)

Mariusz Śpiewok z mikrofonem podczas gali

Mariusz Śpiewok odbierający Nowy Impuls 2019 dla Miasta Gliwice (fot. materiały prasowe organizatora)

Źródło: www.gliwice.eu