image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Aż 122 uczniów zawodów rzemieślniczych rozpoczęło w tym roku szkolnym praktyczną naukę zawodu w 46 zakładach. Dzisiaj w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się tradycyjne pasowanie, które zorganizował Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Młodzi adepci będą szkolić się m.in. w zawodach takich jak: fryzjer, piekarz, mechanik samochodowy, stolarz czy krawiec.

– Pasowanie na ucznia w rzemiośle to już coroczna tradycja w naszym mieście. A w tym roku to wydarzenie nabiera dodatkowego wymiaru, ponieważ rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości obchodzi 60-lecie swojego istnienia – powiedział wiceprezydent Michał Pierończyk podczas uroczystości. – Nasuwają mi się w tej chwili dwa słowa – tradycja i przyszłość. Do tradycji nawiązuje właśnie wieloletnia działalność cechu, a przyszłością są właśnie młodzi ludzie, przyszli rzemieślnicy, których społeczeństwo bardzo potrzebuje. Jesteście przyszłością naszego miasta, potrzebujemy zawodów, do których będziecie się przygotowywać. To niezwykle ważne, żeby poznać tajniki wiedzy i dobrze wykorzystać je w praktyce, bo dobrzy fachowcy to wizytówka naszego miasta – dodał.

Pasowanie na ucznia w rzemiośle było także dobrą okazją do uczczenia jubileuszu rudzkiego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. – Ten rok jest dla nas rokiem szczególnym, ponieważ obchodzimy 60-lecie istnienia naszej organizacji cechowej – rówieśniczki naszego miasta, które w tym roku też obchodzi 60. urodziny. Ten rok jest także wyjątkowy z powodu liczby osób, które są dzisiaj pasowane na uczniów w rzemiośle. Ta liczba jest znacznie większa niż w poprzednich latach – podkreślił Grzegorz Skudlik, przewodniczący Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

Podobnie jak w ubiegłych latach największą popularnością wśród kandydatów cieszy się fryzjerstwo. W roku szkolnym 2019/2020 aż 34 uczniów będzie się kształcić w tym zawodzie.

– Od dawna interesuję się fryzjerstwem. Robię fryzury, podcinam włosy sobie i koleżankom. Uczę się, zdobywam praktykę, ale mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się otworzyć własny salon fryzjerski – powiedziała Martyna Studnik z Zespołu Szkół nr 1 w dzielnicy Nowy Bytom.

15 osób z kolei będzie pobierało lekcje cukiernictwa, 12 wybrało naukę stolarstwa, a 14 uczyło się mechaniki pojazdów samochodowych, w tym trzech z nich w warsztacie samochodowym Krzysztofa Toboły z Kochłowic.

– Nauka zawodu w rzemiośle ma ogromne znaczenie dla młodych, szczególnie teraz, kiedy mamy duży deficyt rąk do pracy. Kształcenie we współpracy z rudzkimi szkołami przynosi uczniom, jak i ich mistrzom, dużo satysfakcji i na pewno młodym adeptom zawodu daje szansę na pracę po czasie nauki, a jednocześnie nie zamyka drogi do dalszej edukacji i rozwijania swoich innych zainteresowań. Nauka kończy się egzaminem czeladniczym, co jest dodatkowym atutem dla młodzieży – zaznaczył Krzysztof Toboła, który praktyczną naukę zawodu prowadzi od 1994 roku, a od 2013 jest egzaminatorem w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach.

Popularnością wśród uczniów cieszy się w tym roku także zawód lakiernika samochodowego, którego będzie uczyć się 9 uczniów oraz blacharza samochodowego (także 9 uczniów), a także ślusarza, który wybrało 7 osób. Przyszli rzemieślnicy będą również poznawać tajniki m.in. kominiarstwa, krawiectwa, elektromechaniki, przetwórstwa mięsnego czy fotografii. W sumie 122 uczniów będzie poznawać praktyczną stronę 16 zawodów. Są to uczniowie Zespołu Szkół nr 1 (58 osób), nr 4 (31 osób) oraz nr 7 (5 osób), a także 28 uczniów z miast ościennych, m.in. Chorzowa, Zabrza czy Mikołowa.

Przypomnijmy, że Cech to organizacja samorządu gospodarczego, integrująca i reprezentująca środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Obecnie zrzesza 65 zakładów, spośród których 55 prowadzi praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz, kucharz, tapicer.

W ubiegłym roku szkolnym w zakładach zrzeszonych w Cechu naukę zawodu pobierało 107 uczniów szkół zawodowych. Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej liczy obecnie 72 członków, z czego 65 zakładów posiada uprawnienia do szkolenia uczniów.