image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ostatni i zarazem finałowy turniej XVIII Grand Prix Radzionkowa w szachach odbył się 16 listopada 2019 w sali Centrum Kultury „Karolinka”. W zawodach uczestniczyło 27 szachistów.

Organizatorem całej edycji Grand Prix są: Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych PIONEK  Radzionków, MOSiR Radzionków, Centrum Kultury „Karolinka” i Urząd Miasta Radzionków.

Zawody wzorem ostatnich lat rozegrano w dwóch odrębnych grupach, „A” powyżej 16-lat i grupa „B” do 16 lat. Turniej odbył się na dystansie 7-rund w systemie szwajcarskim z czasem gry po 15 minut dla każdego zawodnika w każdej partii.

Cykl tym razem składał się tylko z 2 turniejów i wyłaniał zwycięzcę, który zgromadzi najwięcej punktów z wszystkich turniejów.

W grupie „A” wystartowało 15 zawodników, a w grupie juniorów 14 szachistów. Walki tym razem nie było bo od startu do końca wszystkie partie wygrał Jarosław Pietruch uzyskując 7 pkt z 7 partii i ostatecznie kolejny raz triumfował w całym cyklu .O pozostałe miejsca toczyła się niezwykle emocjonująca batalia drugie miejsce zajął Kazimierz Tchórzewski z wynikiem 5,5 pkt. Kolejne miejsca zajęli: Pawłem Koza zdobywając 5 pkt, Michał Kulikowski, Cezary Stebakow, i Robert Sowa uzyskując po 4 pkt. Najlepszy zawodnik z Radzionkowa Jan Zbijowski osiągnął wynik 3,5pkt.

W turnieju grupy „B” do 16 lat prym wiedli juniorzy spoza Radzionkowa, nasi juniorzy grali bardzo ospale, tak zresztą, jak też angażują się w szachy. Zwyciężył Piotr Bochenek uzyskując 6,5 pkt przed Sebastianem Olszewskim, który zdobył 6 pkt, zaś Daniel Radwan 5 pkt .Najlepszy junior z Radzionkowa Tomasz Mrowiec uzyskał 3 pkt. W grupie „Benjaminów”, najmłodszych do 10 lat zwyciężyła Laura Zielińska z wynikiem 4 pkt.

Klasyfikacja finałowa XVIII  Turniej

Grupa OPEN:

1. Jarosław Pietrucha   11 pkt
2.  Kazimierz Tchórzewski  9,5 pkt
3. Paweł Koza    9 pkt
4. Krzysztof Hryciuk  8,5 pkt
5. Cezary Stebakow  8 pkt
6. Robert Sowa   8 pkt

Grupa do 16 lat:
1. Piotr Bochenek  11,5 pkt
2. Remigiusz Zalewski    11 pkt
3. Sebastian Olszewski  9,5 pkt
4. Marcin Hajda   8 pkt
5. Wiktor Sowa    7 pkt
6. Laura Zielińska   6,5 pkt

Grupa „ Benjaminów” do 10 lat
1.  Dominika Kita  6,5 pkt
2. Laura Zielińska  6,5 pkt
3. Oliwier Wróbel   5 pkt

Juniorzy z Radzionkowa :
1. Marcin Hajda    8 pkt
2. Tomasz Mrowiec   3 pkt
3. Patryk Tomczyk  3 pkt

Cieszy dobry poziom gry i wiele ciekawych partii oraz dramatów, kiedy podstawia się lub przeoczy narzucające się posunięcia, ale to tylko nauka na przyszłość dla każdego szachisty .

Atrakcyjne nagrody w postaci pucharów, medali, a także nagród rzeczowych i książek szachowych oraz symbolicznych pamiątek z pewnością pozostaną w pamięci, nie tylko dla zwycięzców.
Tym razem zawód sprawili zawodnicy z Radzionkowa, szczególnie juniorzy. Spadają wymagania, słaba praca własna, a przecież „bez pracy nie ma kołaczy”. Może to ich zmotywuje, bo przecież potencjał jest, ale … cywilizacja obrazkowa pociąga bardziej niż samodzielne myślenie.
Najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa był Henryk Duzdowski i Wojciech Hajda, którzy uzyskali po 7 pkt .

Zawody przebiegały w bardzo sportowej atmosferze, a szachiści zaprezentowali sportowe zachowanie. Zawody sędziował Rudolf Sobczyk przy asyście Wojciecha Hajdy. Szczegółowe wyniki na www.chessarbiter.com.

Zapraszamy na turniej CIDERSZACH 2019 w dniach 13-14-15 grudnia 2019 z tempem gry 60 minut na partię dla zawodnika, miejsce Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, szczegóły na chessarbiter.com.

Pozycja z partii  Z. Kasperek – W.Hajda

Końcówka pionkowa, niby prosta. Zawodnicy zgodzili się na remis. Wydawało się po partii, że tempowy ruch w „zapasie” białych g3 może dać realne szanse na zwycięstwo .
1. Kd3 , Kd5 2. g3 ,Kc6 3.Kc4, Kc7! I opozycja jest utrzymana REMIS. Zawodnicy mieli racje był remis.


H.Duzdowski – A.Granosz

Zawodnik z Radzionkowa ma bardzo duże doświadczenie, kategorie nie grają, ale konkretna wiedza i znajomość końcówek. Młodzi patrzcie i uczcie się. Czarne miały za skoczka dwa piony i oddalonego piona na linii ‘h’. Jak rozegrać końcówkę : Skoczek + pionki przeciwko  4 pionom .
1) utrzymać Skoczka  i swojego piona, aby mógł uzyskać promocję,
2) zlikwidować piony rywala,
3) przygotować manewrami Króla do ewakuacji z linii ‘h’ do pomocy przy awansie piona na Hetmana .
Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić

Patrz na diagram Sa6 broni piona b4  to klucz do pozycji odbiera również pole ‘c5’ królowi rywala. Czarny król czy zdąży dobrać się do Skoczka aby go przegonić. Pan Henryk trzyma się planu. 1. K:h5, K d5 2  Kg5 ,Kc6 3. Kf5, Kb6 4. Sc5 , Kc6 5. Kd5 i już opozycyjna pozycja Króla będzie spychała czarnego Króla , dalej zdobywamy piona ‘b5’ i Skoczek + pionek wygrywają. Czarne poddały się .


M.Kulikowski -P.Koza

Osłabiony Król białych bez obrońców?
1.. Wg6+ 2. Kf2 , H:h3 i ucieczki przed matem albo startami materialnymi już nie mal czarne wygrały .

Notował R.Sobczyk