image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Szósty raz z kolei ulicami naszego miasta przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestniczyli w nim bardzo licznie mieszkańcy Piekar Śląskich oraz przedstawiciele władz miasta.

Zorganizowany 6 stycznia Orszak Trzech Króli jest nieodzowną częścią obchodów święta Objawienia Pańskiego. Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich, w której udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota, radny Czesław Wymysło i Dariusz Borek reprezentujący Kancelarię Prezydenta Miasta. Nie zabrakło także reprezentantów pocztów sztandarowych.

Po zakończonej mszy jej uczestnicy włączyli się w Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Konstytucji 3 Maja, Ziętka, Jana Pawła II i Bytomską aż na Rajski Plac. Na czele pochodu jechali, na pokładzie dorożki, aktorzy wcielający się w postaci trzech króli. Tuż za nimi podążali muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Piekary-Julian”, który odegrali najbardziej znane kolędy. Tłumnie w przemarszu wzięli udział mieszkańcy miasta, chętnie przywdziewający na swoje głowy symboliczne korony. Nie brakowało także najmłodszych uczestników.

Wędrówka zakończyła się na Rajskim Placu przy Bazylice Najświętszej Maryi Panny i świętego Bartłomieja, gdzie zorganizowane zostały jasełka przypominające biblijną scenę odwiedzin króli w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa, a zgromadzonych przywitał proboszcz i kustosz piekarskiego sanktuarium ks. Krzysztof Fulek.

Organizatorem dzisiejszego wydarzenia, które swoim patronatem objęła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, było stowarzyszenie Komitet Obywatelski Miasta Piekary Śląskie wraz z parafią Świętej Rodziny i parafią NMP i Św. Bartłomieja. Tradycyjnie w wydarzenie to włączyli się także uczniowie piekarskich szkół podstawowych oraz wolontariusze.