image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W sobotę 22 lutego Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie zainaugurował działalność w wyremontowanym budynku.

Do wyjątkowej podróży w czasie zaprosił widzów pochodzący z Armenii malarz, rysownik, grafik i artysta multiwizualny Tigran Vardikyan, który zaprezentował historię MOK-u malowaną piaskiem. W formie reportażowej podsumowany został cały proces termomodernizacji obiektu. Na koniec w musicalu „Lubię wracać tam…” zaprezentowała się sławkowska młodzież, na co dzień związana z ośrodkiem.

Wśród gości na uroczystym otwarciu Miejskiego Ośrodka Kultury był między innymi poseł Mateusz Bochenek, reprezentantka wicemarszałka sejmu Włodzimierza Czarzastego oraz asystentka eurodeputowanej Izabeli Kloc.

Przypomnijmy. W kwietniu 2019 roku burmistrz Sławkowa podpisał z wykonawcami umowy na termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury. To efekt pozyskania przez miasto w 2018 roku środków z Unii Europejskiej (prawie 3,5 mln zł) i dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (prawie 940 tys. zł). Całość inwestycji zamknęła się kwotą ponad 5,4 mln zł.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu i środkom własnym miasta obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę. Docieplone zostały ściany zewnętrzne, położona nowa elewacja, wymieniony dach, stolarka okienna i drzwiowa. Na nieużytkowanej dotychczas części placu powstała plenerowa scena z widownią na 80 miejsc. Zniknęły przerdzewiałe rynny, zacieki i ubytki tynku, które straszyły tu od lat.

Całkowicie zmieniony został system ogrzewania. Opalanie węglem zastąpiono ogrzewaniem gazowym, co pomoże też w ograniczaniu zjawiska smogu. Na nasłonecznionej części dachu pojawiły się panele fotowoltaiczne. Ekologiczna rewolucja w MOK objęła też wymianę wszystkich źródeł światła wraz z modernizacją instalacji elektrycznej. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania zyskała dzięki temu również scena widowiskowa ośrodka. Właściwą cyrkulację powietrza i rozchodzenia się ciepła zapewnia zmodernizowany system wentylacji mechanicznej sali widowiskowej i sali baletowej. Dzięki wymianie sufitu nad widownią i zastosowaniu wełny drzewnej poprawiły się też warunki akustyczne. Remont objął też inne pomieszczenia ośrodka.

Dodatkowo, poza pracami związanymi z termomodernizacją, udało się wymienić wszystkie fotele na widowni.

– Była to z pewnością najważniejsza inwestycja w 2019 roku w Sławkowie. To nowoczesny, ekologiczny, doskonale przystosowany do świadczenia usług kulturalnych budynek. Mam nadzieję, że mieszkańcy przez wiele lat będą cieszyć się z efektów tej długo oczekiwanej inwestycji – podkreśla burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.