image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dziś coraz trudniej obejść się bez opryskiwania drzew i roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by były one zdrowe i chronione przed szkodnikami. Zanim jednak zaczniemy prace w ogrodzie, warto upewnić się, czy wiemy, jak prawidłowo opryskiwać zieleń. Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach przypomina, że kwestie te regulują zapisy ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.

Warunki, w jakich powinny być wykonywane zabiegi ochrony roślin, zazwyczaj są określone na etykiecie preparatu. Jeżeli nie ma szczególnych zaleceń, to należy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Wykonywanie zabiegów przy wysokiej temperaturze może przyczynić się do ulatniania substancji aktywnej z preparatów – zmniejszając tym samym ich skuteczność. To bardzo ważne szczególnie podczas oprysków latem.
  2. Jeśli preparat do opryskiwania jest znoszony przez wiatr, opryskiwanie trzeba przerwać i poczekać na lepsze warunki. Możemy przez przypadek rozpylić preparat na rośliny, które źle znoszą opryski, lub na ludzi i zwierzęta.
  3. Zabiegów nie należy wykonywać krótko przed spodziewanym przymrozkiem. Nie powinno się też opryskiwać mokrych roślin po deszczu lub pokrytych mgłą. Podobnie opady deszczu po wykonanym zabiegu spłukują nawóz z liści i cały zabieg należy przeprowadzić od początku.

Źródło: UM Gliwice