image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

„Audiencja II” to legendarny monodram, utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa publiczność, przekształcający się w „teatr w teatrze”.

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce – z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu – aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Trzymającą w napięciu „komedię” w wykonaniu i w reżyserii Marka Wilka, dyrektora Teatru Elsynor będzie można zobaczyć w najbliższy wtorek, 25 sierpnia o godz. 19.00 w Fabryce Pełnej Życia.

Realizacja premiery w Teatrze Elsynor odbyła się z okazji 90-tych urodzin autora – 6 czerwca 2019r. w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Jest to dziesiąta, wyreżyserowana przez Marka Wilka sztuka B. Schaeffera, który gościł w latach 2001 -2009 na kolejnych „swoich” premierach, granych przez Teatr Elsynor w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny – dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Swoją przygodę z kompozycją rozpoczął w wieku 17 lat i jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela muzycznej awangardy, a jako muzykolog uważany jest za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. Pisaniem zajął się prawie o dekadę później – już jako dojrzały twórca – a jego pierwsza sztuka teatralna datowana jest na rok 1955. Od tego czasu napisał ponad czterdzieści utworów teatralnych. Najbardziej znane – nie tylko w Polsce, ale również na świecie – to: „Audiencja I”, „Audiencja II”, „Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, „Audiencja IV”, „Audiencja V”, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, „Scenariusz dla trzech aktorów”, „Kwartet dla czterech aktorów”. Zmarł w 2019 roku.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza