image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Każdego roku Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zbierało środki na ratowanie zabytkowych nagrobków. Plany te pokrzyżował właśnie covid.

– Jako organizacja pozarządowa już od ponad 30 lat dbamy o zachowanie dorobku minionych pokoleń. Na dąbrowskich cmentarzach kwestujemy od 2012 roku. Zebrane pieniądze pozwalały nam zlecać konserwację kolejnych grobów. W tym roku kwesty nie będzie – mówi Stanisław Kwas z Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. – Kwestowali z nami politycy, radni miejscy, od kilku lat także harcerze z dabrowskiego hufca ZHP. To właśnie na ich wniosek odnowiono groby, przywrócono pamięć harcerzy: Stefana Piotrowskiego, działacza niepodległościowego, patrona hufca i Eugeniusza Puzy, patrioty, powieszonego przez hitlerowców w 1942 roku.

Wśród pomników poddanych konserwacji można wymienić nagrobki: Adama Piwowara, pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej, Juliana Polcera, budowniczego pierwszej dąbrowskiej świątyni, Mikołaja Dziubka, Aleksandra Popiela i Józefa Sołtyska – uczestników Powstania Styczniowego 1863 roku. TPDG ma zaplanowane kolejne renowacje, przywracające godność zapomnianym grobom.

Pomóżmy w zbiórce pieniędzy na tak szczytny cel. Działania towarzystwa można wesprzeć wpłacając darowizny na konto: ING Bank Śląski 64 1050 1272 1000 0008 0034 5076 z dopiskiem – na zabytki cmentarza.

Oddając hołd i szacunek zmarłym, pomyślmy też o sobie. W tym szczególnym – covidowym – roku zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, wszystkich żyjących. Nie kuśmy losu. Nie musimy iść na cmentarz 1 i 2 listopada, możemy odwiedzić nasze groby kilka dni wcześniej lub później.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza