image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Polskie Koleje Państwowe otrzymały siedem ofert przebudowy zabytkowego dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej. Najtańsza opiewa na prawie 15 mln zł, najdroższa na ponad 23,3 mln zł.

Dąbrowski samorząd od wielu lat zabiegał o przebudowę zabytkowego dworca. Prezydentowi Marcinowi Bazylakowi zależało, aby inwestycja towarzyszyła zaplanowanej przez miasto i PKP PLK budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie układów komunikacyjnego i torowego.

Udało się i inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego na terenie całego kraju zostanie wybudowanych lub przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.

Miasto wynajmie powierzchnie biurowe w przebudowanym budynku

Projekt przebudowy – przygotowany za ponad 356 tys. zł przez GPVT Pracownię Architektoniczną z Poznania – przewiduje m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: w projekcie przewidziano m.in. windę osobową. Przy głównym wejściu zostanie wybudowana pochylnia, w budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących

Znajdująca się elewacji dworca cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Uzyskany efekt podkreśli nowa iluminacja budynku.

W parterowej części, obok kasy, poczekalni, toalet i dwóch punktów komercyjnych planowane są także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto. Porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami kolejowej spółki podpisał już prezydent Marcin Bazylak, który chciałby, aby na dworcu działało m.in. biuro paszportowe oraz biuro obsługi cudzoziemców. Władze miasta zabiegają o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Na dworcu zamontowane zostaną nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system włamania i napadu oraz system detekcji pożaru), dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów) oraz informacji głosowej.

Jak informowały PKP przy okazji ogłoszenia przetargu na przebudowę, w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak: kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

PKP przeznaczyły na przebudowę dworca ponad 16 mln zł

Na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej PKP zamierzają przeznaczyć 16 383 418,66 zł brutto. W tym tygodniu otwarto oferty zainteresowanych zleceniem firm. W sumie jest ich siedem, cztery złożyły samodzielnie firmy: Budecon z Sosnowca (16 996 690,27 zł), Berger Bau z Wrocławia (14 974 782,21 zł brutto), Dombud z Katowic (22 143 077,12 zł) oraz Cechini z Krynicy-Zdrój.

Trzy oferty przygotowała konsorcja złożone z firm: Wodpol z Żywca i PBO Śląsk z Sosnowca (19 320 363,28 zł), Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej i Przedsiębiorstwa Budowlanego Mazur z Jankowic (23 308 745 zł) oraz Murkrak z Węgrzc, Zakładu Remontowo-Budowlanego Murdza z Miechowa i Dynamik z Krakowa (16 728 000 zł).

Jak wynika z dokumentów przetargowych, jedynym kryterium, którym kierować będą się PKP przy wyborze wykonawcy, jest cena. Po podpisaniu umowy wybrana firma będzie miała 455 dni (ok. 15 miesięcy) na przebudowę dworca.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza