image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zakończyła się przebudowa ul. Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej. Przy okazji mieszkańcy Mydlic zyskali ponad 100 miejsc do parkowania wzdłuż ul. Ludowej.

Efektem trwającej niespełna dwa miesiące przebudowy jest nowa nawierzchnia na 700-metrowym odcinku między rondem przy ul. Legionów Polskich 127 a granicą z Będzinem.

Drogopol, któremu miasto zleciło prace, wcześniej zmienił geometrię jezdni. Zawężenie obu pasów pozwoliło na wybudowanie drogi rowerowej, która od jezdni została oddzielona krawężnikiem. Na razie drogę oznaczono jako ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego. To oznacza, że korzystanie z niej nie jest jeszcze obligatoryjne. Sytuacja zmieni się, gdy droga rowerowa powstanie w Będzinie.

Radny Kamil Dybich dodaje, że nową nawierzchnię zyskało także skrzyżowanie ul. Legionów Polskich z Grynia. Przede wszystkim jednak na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu zamontowano nową latarnię z podwójną ledową oprawą. – Sodowe oświetlenie nie dawało takiego efektu. Teraz przejście jest naprawdę dobrze doświetlone – podkreśla mieszkający na Mydlicach radny.

– Warunki atmosferyczne nie pozwoliły na wykonanie na jezdni docelowego grubowarstwowego oznakowania. Dlatego – dla zapewnienia bezpieczeństwa w okresie zimowym – jest ono tymczasowe. Wykonawca poprawi je wiosną, z wykorzystaniem żywic wymaluje także przejazdy rowerowe – zapowiada wiceprezydent Damian Rutkowski.

Mieszkańcy ulicy Ludowej zyskali ponad 100 miejsc do parkowania

W trakcie przebudowy ul. Legionów Polskich zapadła decyzja, by w ramach prac dodatkowych zlecić Drogopolowi przebudowę czteropasmowej ul. Ludowej.

Pomysł był prosty. Zbyt szeroka, jak na osiedlową ulicę Ludowa została zwężona do dwóch pasów, a zewnętrzne pasy zmieniły się w zatoki parkingowe. W efekcie po obu stronach drogi między skrzyżowaniem z ulicą Grynia a kościołem pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego powstało ponad 100 miejsc do parkowania.

Powyższe rozwiązanie wpłynęło także na bezpieczeństwa pieszych, którzy po zwężeniu jezdni do dwóch pasów mają do pokonania 7 a nie 14 m przez jezdnię.

– Na Ludowej, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, także planowane są jeszcze prace wykończeniowe: układanie kostki, humusowanie i malowanie jezdni – dodaje wiceprezydent Damian Rutkowski.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza