image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Powiększa się flota autobusów na paliwa alternatywne w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gliwicki PKM wzbogacił się niedawno o 15 ekologicznych autobusów hybrydowych, a w kolejce czeka dodatkowe 10 „elektryków”. PKM Sosnowiec kupi 16 hybryd typu plug-in, które mają szanse wyjechać na ulice jeszcze w tym roku. Z kolei GZM wkrótce podpisze umowę na zakup 32 autobusów elektrycznych oraz stacji ładowania. Metropolia będzie także jednym z pierwszych regionów w Polsce, gdzie regularne linie będą obsługiwane przez autobusy na wodór.

Zarząd Transportu Metropolitalnego ma do dyspozycji około 250 autobusów na paliwa alternatywne. Wśród nich znajduje się ok. 150 autobusów na sprężony gaz ziemny, 47 elektryków i 56 hybryd. Liczba pojazdów nisko i zeroemisyjnych sukcesywnie się powiększa.

Hybrydy i elektryki w Gliwicach

PKM Gliwice za kwotę 23 mln zł kupił 15 autobusów hybrydowych firmy MAN Truck & Bus Polska. To nowoczesne, spełniające surowe normy środowiskowe pojazdy, wśród których każdy pomieści 174 pasażerów. Pierwsze z nich wyjechały na ulice pod koniec ubiegłego roku. Dodatkowo jeszcze w tym roku w Gliwicach pojawi się 10 elektrycznych autobusów marki Volvo: 7 autobusów będzie dwuosiowych i 3 trzyosiowe, przegubowe. Koszt tej inwestycji to 39 mln zł, z czego ok. 27 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Hybrydy plug-in w miastach Zagłębia

Hybrydy typu plug-in mają wzbogacić flotę PKM w Sosnowcu. Przedsiębiorstwo planuje zakup 16 takich pojazdów – wśród nich 8 dwunastometrowych oraz 8 przegubowych. Autobusy będą bogato wyposażone, m.in. w klimatyzację, ładowarki USB, Wi-Fi oraz liczne kamery wewnątrz i na zewnątrz pojazdów. Firma Solaris Bus&Coach, która złożyła ofertę w przetargu na zakup 16 autobusów, oczekuje kwoty 42 mln zł. Dostawa dotyczy także systemu ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego. Zakup autobusów będzie możliwy dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy, zatem jest szansa, że wyjadą na zagłębiowskie ulice jeszcze w tym roku.

Autobusy na baterie i wodór

Metropolia niebawem podpisze umowę na zakup 32 autobusów elektrycznych wraz z budową stacji ładowania w ramach programu GEPARD II. Trwają ostatnie formalności w tej sprawie. Pojawi się 27 autobusów 12-metrowych, 5 przegubowych o długości 18 metrów oraz zakupionych zostanie 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Ponadto w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek. Dodatkowo Metropolia kupi 20 autobusów wodorowych, stając się jednym z pierwszych regionów w Polsce, wykorzystujących tego typu pojazdy w komunikacji miejskiej. W sumie zakup wszystkich autobusów (32 elektrycznych i 2o wodorowych) pochłonie 240 mln zł, przy czym 160 mln zł pochodzić będzie z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W grudniu GZM złożyła także wniosek o dofinansowanie zakupu kolejnych 35 autobusów elektrycznych – szacowana wartość zakupu to 115 mln zł, a dofinansowanie, o które się ubiegam to 90 mln zł.

Rozwój transportu niskoemisyjnego jest jednym ze strategicznych celów dla miast i gmin GZM. Dzięki inwestycjom w nowy tabor, co piąty autobus wyjeżdżający na drogi Metropolii może być napędzany paliwem niskoemisyjnym. Jeśli w tym zestawieniu uwzględnione zostaną również tramwaje i trolejbusy, to wówczas nawet co trzeci.