image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Miniony rok w Metropolii był rekordowy dla Katowice Airport w rozwoju ruchu towarowego. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła rekordowe wyniki w 2021 roku. W biuletynie znalazły się także informacje o rozwoju innowacyjnej gospodarki.

W  biuletynie można przeczytać o rozwoju przewozów cargo przez Katowice Airport. W 2021 roku lotnisko obsłużyło ok. 32,1 tys. ton frachtu, czyli o ok. 11,7 tys. ton więcej. Oznaczało to przyrost na poziomie 57,6% w porównaniu z 2020 rokiem. Miniony rok był także rekordowy przyrost na poziomie 48,5% pod względem startów i lądowań samolotów towarowych. Zanotowano ok. 4,6 tys operacji frachtowców, to jest o 1,5 tys więcej w porównaniu z 2020 rokiem.

Rekordowe wyniki w rozwoju w 2021 roku osiągnęła także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Strefa wydała 102 decyzje o wsparciu inwestycji o łącznej wartości ok. 5,35 mld zł.

Biuletyn informuje także o innowacyjnych projektach realizowanych w Metropolii. Przykładem może być projekt budowy Hubu Gamingowego- Technologicznego, jaki ma powstać z inicjatywy Miasta Katowice w zrewitalizowanych budynkach po kopalni KWK „Wieczorek”. Będzie to miejsce skupiające przedsiębiorców z branży e-sportu, gier komputerowych a także firm technologicznych. W Metropolii powstanie także Śląsko- Małopolska Dolina Wodorowa. Jej głównym celem jest podejmowanie wspólnych działań na rzecz wykorzystania wodoru jako paliwa w transporcie oraz energetyce. Jednym z członków tej inicjatywy jest Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia.

 Biuletyn „W Metropolii. Biznes” to kwartalnik prezentujący informacje o gospodarce, rynku pracy, edukacji i nauce, oraz o jakości życia w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Biuletyn jest adresowany do środowisk gospodarczych w kraju i za granicą, stąd ukazuje się w polskiej i w angielskiej wersji językowej. Część informacji i danych w nim zawartych jest dodatkowo publikowana w formie wideo. Partnerem przedsięwzięcia jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.