image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Wędrowny festiwal literacki Miedzianka po Drodze zawita do Gliwic. GZM jest partnerem tego wydarzenia

Festiwal po raz pierwszy ma charakter wędrowny. Drugiego dnia, w niedzielę 28 sierpnia, impreza dotrze do Gliwic. Miasteczkiem festiwalowym stanie się Park Chopina, położony w sąsiedztwie gliwickiej Palmiarni.

W Parku stanie namiot GZM, która jest oficjalnym partnerem tego wydarzenia. W namiocie odbędą się spotkania i warsztaty o tematyce miejskiej i ekologicznej.

W dużej mierze koncentrować się będą one wokół rzeki. W ten sposób kontynuujemy dotychczasowe rozmowy na temat przepływającej przez Katowice Rawy. Teraz czas na Kłodnicę – mówi Magdalena Foltyniak z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Program przygotowany przez GZM rozpoczną warsztaty „Księgi rzeczne”. – Warsztaty polegają na tworzeniu atlasu rzeki, w formie artbooka, który zbiera historie, wspomnienia, mity i wyobrażenia o rzece Kłodnicy – wyjaśnia Foltyniak. – Zapraszamy wszystkich, którym rzeka, z jakichkolwiek powodów, jest bliska. Będzie to również świetna okazja, żeby poznać różne techniki graficzne oraz wysłuchać historii innych ludzi, dla których rzeka Kłodnica jest równie bliska – dodaje.

Ramowy plan spotkań organizowanych lub współorganizowanych przez GZM wygląda następująco:

10:00 – 19:00 – Warsztaty „Księgi rzeczne”.

– Wstęp wolny, udział nie wymaga rejestracji. Warsztaty mają charakter ciągły – można dołączyć tylko na chwilę.

13:30 – 14:30 – Rozmowa z dr Kasprem Jakubowskim: „Czwarta przyroda w mieście – niedoceniana a najbardziej pożądana w dobie kryzysu klimatycznego” – prowadzi prof. dr hab. Piotr Skubała – ekolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

14:30 – 15:30 – Radio 357 zaprasza – opowieści dźwiękowe – wykład.

15:30 – 16:30 – Metropolia GZM zaprasza “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem.

16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza – “Temat rzeka” artyści i naukowcy w rozmowie o Rawie – prowadzi Anna Dudzińska, Radio 357.

17:30 – 18:30 – Metropolia GZM zaprasza – Marcin Mokry prowadzi Beata Kwiatkowska, Radio 357.

Na wszystkie wydarzenia – serdecznie zapraszamy!

Organizatorem festiwalu jest Instytut Reportażu, jego pomysłodawcą – Filip Springer.

Pełen program gliwickiej odsłony festiwalu znajduje się na stronie internetowej wydarzenia: https://instytutr.pl/542-2/