image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Stale powiększa się flota pojazdów na paliwa alternatywne w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Od 2022 roku GZM otrzymała prawie 250 mln zł dotacji na zakup 87 ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów.

W poniedziałek (5 września) Metropolia podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę ws. przyznania 90 mln zł dotacji na zakup 35 autobusów – 24 pojazdy o długości 12 metrów oraz 11 autobusów 18-metrowych.

W ramach projektu zostaną również zakupione mobilne lub stacjonarne ładowarki wolnego ładowania (21 szt.). Ponadto, w ramach niniejszego projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 430 osób – kierowców oraz mechaników.

Zakupione ekologiczne pojazdy pozwolą ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Według szacunków NFOŚiGW w ciągu roku emisja CO2 będzie o ok. 2063,83 ton mniejsza, a także ograniczona zostanie emisja tlenków azotu (o blisko 6,24 tony/rok) i pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów o ok. 0,087 tony rocznie.

Dodajmy, że to kolejne autobusy elektryczne, które zasilą flotę pojazdów na paliwa alternatywne w ZTM. Metropolia czeka na dostawę 32 autobusów elektrycznych, które zostały zamówione w lutym tego roku dzięki dotacji z programu Geppard II. Udzielona w ramach tego programu dotacja finansowana jest ze środków krajowych i europejskich.

W tym roku zostanie ogłoszony również przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych, na które GZM również otrzymała dofinansowanie z innego programu dotacyjnego.

Zarząd Transportu Metropolitalnego ma do dyspozycji około 250 autobusów na paliwa alternatywne.  Liczba pojazdów nisko i zeroemisyjnych sukcesywnie się powiększa. PKM w Gliwicach i w Sosnowcu czekają na dostawę kolejnych zamówień autobusów hybrydowych – łącznie to dodatkowych 26 pojazdów.