image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Biblioteka się zmienia. Tak pokrótce można powiedzieć o tym, co dzieje się ostatnio w murach dąbrowskiej książnicy. Płatności kartą, dłuższe godziny otwarcia, czy zniesienie opłaty ewidencyjnej to tylko niektóre z nowości, które w kolejnych miesiącach będą swoistym ukłonem w stronę czytelników.

Już teraz w Bibliotece Głównej i dwunastu filiach pojawiły się terminale płatnicze, dzięki którym regulowanie wszelkich płatności stanie się o wiele bardziej przystępne. Będąc przy płatnościach: od nowego roku zostanie zniesiona roczna opłata ewidencyjna. Od tej pory czytelnicy będą ponosić koszt jedynie wyrobienia pierwszej karty bibliotecznej lub w przypadku np. jej zgubienia.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników literatury biblioteka poszerzyła także swoją ofertę. Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską uzyskano dostęp do baz ebooków w serwisach Legimi, IBUK Libra i Empik Go. Wydłużone zostaną również godziny otwarcia Biblioteki Głównej (pon. – pt.: 8:00-20:00, sobota: 10:00-20:00) oraz strzemieszyckiej Filii nr 8, która od teraz w piątki i soboty będzie czynna w godz. 10:00-20:00.

Po raz pierwszy dla grup zorganizowanych odbywać się będą lekcje biblioteczno-muzealne, a sama oferta edukacyjna została wzbogacona o tematy z zakresu wiedzy o regionie, przyrody, czy edukacji ogólnorozwojowej. W Bibliotece Głównej uruchomiona zostanie również nowa agenda – Czytelnia Regionalna, której misją będzie ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Powrócą również wyczekiwane spotkania autorskie. Tej jesieni będzie można zdobyć autograf Alka Rogozińskiego, Anny Cieplak, Janusza L. Wiśniewskiego, czy Szczepana Twardocha. Lada moment ruszy także nowa, bardziej intuicyjna strona internetowa biblioteki dzięki której czytelnicy będą mogli na bieżąco śledzić informacje dot. wszystkich placówek, a także np. przeczytać recenzje książkowe przygotowane przez bibliotekarzy.

Wszystkie szczegóły dot. bibliotecznych działań znaleźć można na Facebooku: www.facebook.com/mbpdg.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

/MB/