image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zgodnie z zasadą, że sprawdzone realizacje należy kontynuować, w ostatnich dniach maja Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zorganizowała już po raz drugi spotkanie naczelniczek i naczelników ds. ochrony środowiska i gospodarki komunalnej miast i gmin GZM. Tym razem wydarzenie odbyło się
w Krakowie, który bardzo efektywnie stawia czoło trudnym wyzwaniom klimatycznym.  

W Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej urzędnicy mogli dowiedzieć się jak prowadzić edukację klimatyczną dla mieszkańców. Podczas wizyty studyjnej wraz z pracownikami Zarządu Zieleni Miejskiej z Krakowa odwiedzili Park Lotników Polskich oraz ulicę Krupniczą, gdzie mieli okazję zobaczyć przykłady zielonej i niebieskiej infrastruktury w Krakowie. Druga wizyta odbyła się w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.

Bardzo ciekawe rozwiązania przyniosły warsztaty z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, efektywności energetycznej oraz niebieskiej i zielonej infrastruktury. Warsztaty prowadzone były przez ekspertów z różnych instytucji, którzy wraz z uczestnikami wypracowali propozycje konkretnych obszarów projektowych.

Ważnym elementem było zapoznanie urzędników z nowymi możliwościami finansowania inwestycji
w ochronie środowiska w nowej perspektywie finansowej UE, które przedstawiły przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

W tegorocznym konwencie uczestniczyli przedstawiciele z gmin: Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Pilchowice, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice i Zabrze.