image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Przed nami gospodarcze podsumowanie pierwszego kwartału 2024 roku. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym biuletynem informacyjnym „W Metropolii. Biznes”.

Tematem numeru są inwestycje, realizowane przez Katowice Airport. Plany te obejmują okres do 2028 roku i będą dotyczyć wszystkich stref lotniska – pasażerskiej, obsługi technicznej samolotów i cargo. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 1,5 mld zł, z czego największą część tego budżetu będzie stanowiła budowa głównego terminalu pasażerskiego. Ten koszt oszacowano na ok. 950 mln zł.

Ponadto w biuletynie informacja o niedawno opublikowanych rankingach i raportach, w których nasz region zajmuje wysokie pozycje:

  • W rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości” magazynu fdi Intelligence, wydawanego przez New York Times, województwo śląskie i Katowice znalazły się w pierwszej 10. w swoich kategoriach
  • Z kolei z raportu, podsumowującego potencjał akademicki polskich miast, wynika, że Katowice są jednym z miast w Polsce o najwyższej liczbie studentów, przypadających na 1000 mieszkańców – co piąty (180/1000) z nich kształci się na jednej z 16 uczelni wyższych. Pod względem liczby studentów na 1000 mieszkańców wyprzedza nas tylko stolica Wielkopolski, Poznań (250/1000).

W biuletynie podsumowujemy również projekty realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię: uruchomienie Roweru Metropolitalnego, przyjęciu przez Zarząd GZM planu zrównoważonej mobilności miejskiej do 2050 roku oraz wybór operatora programu „STOP SMOG”, który jest wsparciem wymiany źródeł ogrzewania dla osób będących w ubóstwie energetycznym.

Pobierz:

W METROPOLII BIZNES NR 1 24 PL

W METROPOLII BIZNES NR 1 24 ENG