Dąbrowa Górnicza

Informacje
Dąbrowa Górnicza to największe pod względem powierzchni miasto województwa śląskiego i największy ośrodek przemysłowy Zagłębia Dąbrowskiego. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd jej nazwa. Dziś liczy blisko 120 tysięcy mieszkańców i ma powierzchnię 188 km kw., co pod tym kątem plasuje ją w pierwszej dziesiątce największych miast w kraju.
W latach 70. ubiegłego wieku powstał tu największy w Polsce i jeden z największych w Europie zespół zakładów przemysłowych Huta Katowice. W szczycie swojej produkcji jeden konwertor stalowni wytwarzał 500 ton stali na godzinę. Z kolei w 1995 roku zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa. Stało się to w momencie, gdy na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla z kopalni „Paryż”.
W granicach Dąbrowy Górniczej znajduje się znaczna część Pustyni Błędowskiej, zwanej Polską Saharą. Największą atrakcją turystyczną w mieście są jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. Największe z nich to Kuźnica Warężyńska z zaporą, która idealnie nadaje się na turystyczne wypady. Miejsce jest przystosowane do rekreacji i uprawiania sportów wodnych.
W Dąbrowie Górniczej jest wiele ciekawych i cieszących oko parków. Najładniejszym i największym w mieście jest Park Zielona. Do Dąbrowy jak magnes przyciąga też Park Wodny Nemo, który jest największym kompleksem tego typu w województwie śląskim, ma powierzchnię około 5 ha.
W Dąbrowie Górniczej urodził się jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów, Janusz Gajos. Stąd pochodzi również czołowy artysta polskiej sceny muzycznej, Dawid Podsiadło. Miasto zapisało się na kartach historii polskiej literatury. O Dąbrowie Górniczej w utworach „Dym”, „Hanysek”, „Ofiara pracy” pisała Maria Konopnicka.
Jednym z najbardziej charakterystycznym obiektem w Dąbrowie Górniczej jest Pałac Kultury Zagłębia.
Poznaj oblicza literatury i ich odbicia w teatrze, filmie, muzyce i sztuce. Na Festiwal Oblicza, 17–23 października w Dąbrowie Górniczej, zapraszają Pałac Kultury Zagłębia oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Biblioteka się zmienia. Tak pokrótce można powiedzieć o tym, co dzieje się ostatnio w murach dąbrowskiej książnicy. Płatności kartą, dłuższe godziny otwarcia, czy zniesienie opłaty ewidencyjnej to tylko niektóre z nowości, które w kolejnych miesiącach będą swoistym ukłonem w stronę czytelników. Już teraz w Bibliotece…
Dzień bez samochodu (22 września) to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak zmieniamy komunikację w Dąbrowie Górniczej. Tego dnia zapraszamy na warsztaty i debatę w ramach projektu Miasta Idei.
Dzień bez samochodu (22 września) to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak zmieniamy komunikację w Dąbrowie Górniczej. Tego dnia zapraszamy na warsztaty i debatę w ramach projektu Miasta Idei. Spotkanie moderować będzie redaktor Przemysław Jedlecki, z którym przyjrzymy się alternatywom dla codziennych sposobów podróżowania,…
Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej trwa od 6 sierpnia do 23 września. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera koncertu online, wystawa tematyczna, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!
Ruszyła trzecia odsłona konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”. Zgłaszać można się do końca września. Zwycięzcy otrzymają m.in. nagrody finansowe, które pomogą wcielić w życie ich biznesowe plany. Laureatów poznamy 23 listopada. Konkurs to propozycja dla tych, którzy mają dobrze przemyślany pomysł na biznes i zaplanowane działania, jak wprowadzić go w życie. Jego…
10 września od 11:00 zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w miejskiej grze „na żywo” zatytułowanej Znak Szczególny, stworzonej we współpracy z Centrum Gier Furia.
Czwarta działka w kompleksie inwestycyjnym Kazdębie w Dąbrowie Górniczej znalazła nabywcę. Prawie 0,6 ha grunt stanie się własnością firmy Calmtec. Firma za działkę o powierzchni 0,5769 ha zaoferowała w przetargu 1 mln 180 tys. 800 zł. Wkrótce, po dopełnieniu formalności sprzedażowych, będzie jej pełnoprawnym właścicielem….
