Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to największe pod względem powierzchni miasto województwa śląskiego i największy ośrodek przemysłowy Zagłębia Dąbrowskiego. Dawniej na jej terenie znajdowały się lasy dębowe, stąd jej nazwa. Dziś liczy blisko 120 tysięcy mieszkańców i ma powierzchnię 188 km kw., co pod tym kątem plasuje ją w pierwszej dziesiątce największych miast w kraju.

W latach 70. ubiegłego wieku powstał tu największy w Polsce i jeden z największych w Europie zespół zakładów przemysłowych Huta Katowice. W szczycie swojej produkcji jeden konwertor stalowni wytwarzał 500 ton stali na godzinę. Z kolei w 1995 roku zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa. Stało się to w momencie, gdy na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla z kopalni „Paryż”.

W granicach Dąbrowy Górniczej znajduje się znaczna część Pustyni Błędowskiej, zwanej Polską Saharą. Największą atrakcją turystyczną w mieście są jeziora o wspólnej nazwie Pogoria. Największe z nich to Kuźnica Warężyńska z zaporą, która idealnie nadaje się na turystyczne wypady. Miejsce jest przystosowane do rekreacji i uprawiania sportów wodnych.

W Dąbrowie Górniczej jest wiele ciekawych i cieszących oko parków. Najładniejszym i największym w mieście jest Park Zielona. Do Dąbrowy jak magnes przyciąga też Park Wodny Nemo, który jest największym kompleksem tego typu w województwie śląskim, ma powierzchnię około 5 ha.

W Dąbrowie Górniczej urodził się jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów, Janusz Gajos. Stąd pochodzi również czołowy artysta polskiej sceny muzycznej, Dawid Podsiadło. Miasto zapisało się na kartach historii polskiej literatury. O Dąbrowie Górniczej w utworach „Dym”, „Hanysek”, „Ofiara pracy” pisała Maria Konopnicka.

Jednym z najbardziej charakterystycznym obiektem w Dąbrowie Górniczej jest Pałac Kultury Zagłębia.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Dąbrowa Górnicza, Mieszkańcy

Dzień Otwarty warsztatu Fabryki Pełnej Życia już w sobotę!

Zakończyła się przebudowa pierwszego budynku nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – Warsztatu Fabryki Pełnej Życia. Zapraszamy na weekend otwarcia − 25-27 października! W tych dniach otwieramy Warsztat dla mieszkańców – by przekonali się, jak wygląda i jakie niesie możliwości – spotkań, koncertów, konferencji, warsztatów. Zapraszamy w…

Dąbrowa Górnicza, Kultura

FESTIWAL KULTURY ZAGŁĘBIEWOOD PRZED NAMI!

Przed nami kolejna edycja Festiwalu Kultury ZagłębieWood! Czeka nas prawdziwa kulturalna uczta! Jak zwykle zainteresowanie festiwalem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W programie znalazły się koncerty, spotkania autorskie, spektakle oraz wystawa rysunków Andrzeja Mleczko. Wystąpią m.in. Voo Voo, Mrozu, Marek Dyjak, Julia Sawicka. Przed nami spotkanie m.in. z…

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza miastem dobrych praktyk. Wyróżnienie za promocję segregacji odpadów

Nasze miasto zostało wyróżnione! Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprosiła przedstawicieli miasta do startu w projekcie „Budowa Platformy Dobrych Praktyk”. W dziedzinie ochrony środowiska został doceniony miejski projekt „Od segregacji nie ma wakacji. Odwiedzić PSZOK – to dobry krok”. To szeroko zakrojona akcja obejmująca wielowymiarowe działania obejmujące promocję…

Dąbrowa Górnicza, Mieszkańcy

Bezpłatna nauka mediacji: dowiedz się jak rozwiązywać konflikty

Ruszył nowy projekt warsztatowy dla Dąbrowian i nie tylko! Udział w nim mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Skierowany jest zarówno do osób dorosłych, niepełnosprawnych jak i do młodzieży. „Świadomość siebie w świadomym społeczeństwie” to projekt stworzony przez Centrum Komunikacji i Mediacji „Dialog” dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content