Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Mikołów

Mikołów to miasto, które liczy około 40 tysięcy mieszkańców i ma 70 km kw. powierzchni. Leży niedaleko Katowic, Tychów i Rudy Śląskiej.

Mikołów posiada zabytkową Starówkę z fontanną i Ratuszem, ale prawdziwą wizytówką miasta jest Śląski Ogród Botaniczny chroniący różnorodność biologiczną i prowadzący szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Można w nim znaleźć ponad 250 gatunków rzadkich roślin i zwierząt.

W mieście znajduje się podziemny poligon badawczy kopalni doświadczalnej „Barbara”. To jedyna w Polsce i Europie placówka badawczo-naukowa tego typu. Przeprowadza się tam kontrolowane wybuchy pyłu węglowego i metanu, sprawdzając jak w tych ekstremalnie trudnych warunkach zachowują się urządzenia, sprzęt i materiały górnicze oraz stosowane w kopalniach procedury bezpieczeństwa. Badania te odbywają się w rzeczywistych warunkach, jakie panują na dole.

To w Mikołowie Tomasz Nowacki w 1845 roku założył pierwszą na Śląsku polską drukarnię. Drukowano w niej kalendarze, śpiewniki, czasopisma religijne i oświatowo-rozrywkowe.

Trzydzieści lat później swoją działalność wydawniczą rozpoczął tu Karol Miarka
Z miasta pochodzi Rafał Wojaczek, zaliczany do tzw. poetów wyklętych. O jego osobie Lech Majewski nakręcił film fabularny „Wojaczek”. Dagmara Drzazga nakręciła dokument „Martwy sezon”.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Mikołowa jest Ratusz.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mikołów

Kwiaty za elektroodpady

Około 2 ton niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrano w trakcie zorganizowanej na rynku akcji kwiaty za elektroodpady. Zorganizowano ją 30 kwietnia i już przed godziną 12.00 kiedy ruszyła zbiórka, do punktu odbioru elektrośmieci ustawiła się długa kolejka chętnych, którzy oddając stary czajnik czy toster…

Gospodarka i Inwestycje, Mikołów

Budowa i remonty dróg

Po zimowej przerwie do swoich prac wrócili wykonawcy remontów na mikołowskich drogach. Największą inwestycją transportowo-drogową najbliższych lat będzie oczywiście budowa centrum przesiadkowego i związanych z nim połączeń drogowych, ale urząd planuje także wykonanie szeregu remontów istniejących i budowę nowych odcinków drogowych w mieście. Ulica Kosów…

Mikołów

Bezpieczne przejście

Poprawiono bezpieczeństwo na siedmiu najbardziej uczęszczanych przejściach dla pieszych w centrum miasta. Pieniądze na ten cel przyznał miastu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rządowy program „Razem bezpieczniej…” został stworzony po to, by zarówno piesi, jak i kierowcy czuli się na ulicy pewnie. Przejście dla pieszych…

Mikołów

Nowe boisko na Recie

7. kwietnia burmistrz Stanisław Piechula i jego zastępca Mateusz Handel wizytowali nowopowstałe boisko wielofunkcyjne przy ul. Zielonej na Recie. Od dziś można z niego korzystać. Obiekt przedstawia się on naprawdę imponująco. Na kolorowej tartanowej nawierzchni można grać w piłkę nożną (są duże i małe bramki),…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content