Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Radzionków

Radzionków to miasto w powiecie tarnogórskim. Liczy około 16 tysięcy mieszkańców i ma 13,15 km kw. powierzchni. Według legendy przez te tereny miał przechodzić św. Wojciech ze swym bratem Radzimem Gaudentym i nawracał tutejszą pogańską ludność. Mieszkańcy Radzionkowa często są nazywani Cidrami. Wszystko za sprawą cydru, który na teren gminy mieli przywieźć z Francji żołnierze napoleońscy. Do dziś cydr można dostać u lokalnych wytwórców.

Radzionków ma własne morskie opowieści, a to za sprawą statku M/S Radzionków, który rozsławił gminę pływając po morzach i oceanach. Do 2016 roku statek kursował głównie na Morzu Śródziemnym, miał ponad 123 metry długości.

Radzionków słynie z wypieków, odwiedzający Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w tym mieście mogą samodzielnie upiec bułkę podczas zwiedzania ekspozycji.

W mieście działa Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. Znajduje się w nim stała wystawa poświęcona pamięci i tragicznym losom tysięcy mieszkańców regionu wywiezionych na przymusowe prace do ZSRR.

W Radzionkowie mieści się nietypowy, bo siedliskowy ogród botaniczny, czyli Śląski Ogród Botaniczny. Jego głównym celem jest czynna ochrona gatunków roślin oraz rzadkich zbiorowisk roślinnych, które są zagrożone w naturalnym środowisku. Większość powierzchni ogrodu to właśnie siedliska naturalne, czyli takie, które nie zostały zmienione wskutek działalności człowieka. Wstęp jest bezpłatny.

Najbardziej charakterystyczną postacią związaną z Radzionkowem jest św. Wojciech.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Koronawirus, Mieszkańcy, Radzionków

Apel Burmistrza Miasta

Drodzy Radzieńczanie, Rozpoczynamy kolejny tydzień w rzeczywistości nieodłącznie związanej z ogłoszoną w Polsce epidemią. Według najświeższych danych, w naszym mieście, u 10 osób stwierdzono obecność koronawirusa, 19 osób poddanych jest kwarantannie z nałożoną decyzją administracyjną, a 23 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. Urząd Miasta Radzionków…

Koronawirus, Mieszkańcy, Radzionków

Wstrzymanie naboru wniosków o dotacje

Z uwagi na znaczny spadek dochodów jednostek samorządu terytorialnego spowodowany wprowadzeniem stanu epidemii i „zamrożeniem” gospodarki, Urząd Miasta Radzionków informuje, że od dnia 16.04.2020 r. wstrzymuje przyjmowanie i rozpatrywanie nowych wniosków o dotacje na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska (tj. do modernizacji systemów ogrzewania)….

Koronawirus, Mieszkańcy, Radzionków

Apel Burmistrza Miasta

Drodzy Mieszkańcy Radzionkowa, Za nami wyjątkowe, pod względem formy celebrowania, Święta Wielkanocne. Liczne ograniczenia, wymusiły na nas powstrzymywanie się od rodzinnych spotkań czy udziału w praktykach religijnych. Wraz ze świętami zakończył się także okres kwarantanny mojej i mojego zastępcy. Wracamy do pracy w Urzędzie Miasta,…

Koronawirus, Mieszkańcy, Radzionków

Apel Burmistrza Miasta

Drodzy Mieszkańcy Radzionkowa, Po raz kolejny, u progu nowego tygodnia, kieruję do Państwa kilka słów poświęconych aktualnej sytuacji w naszym mieście. Niestety, zgodnie z przewidywaniami służb medycznych, liczba osób zakażonych koronawirusem ciągle rośnie. Również w naszym mieście odnotowaliśmy pierwszy przypadek tej choroby. Osobą zakażoną jest…

Mieszkańcy, Radzionków

Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym

Ruszyła kolejna edycja akcji informatycznej. Do 28 kwietnia 2020 roku we wtorki i czwartki w godzinach od 9:00 do 15:00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom….

Mieszkańcy, Radzionków

Apel Burmistrza Miasta

Szanowni mieszkańcy Radzionkowa! Ostatni czas jest dla nas wszystkich okresem próby. W Radzionkowie nadal nie ma zachorowań ale wzrosła liczba osób objętych kwarantanną domową. W zeszłym tygodniu oscylowała ona w granicach 13-14 osób, dzisiaj, w poniedziałek 30 marca, już jest 31 osób. Ze względu na…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content