Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Sośnicowice

Sośnicowice to gmina miejsko-wiejska w powiecie gliwickim. Jej dzieje sięgają połowy XIII wieku. Gmina liczy około 8,5 tysiąca mieszkańców i ma 116,24 km kw. powierzchni.

Gmina zasłynęła przede wszystkim z wydobycia bogactw mineralnych – rudy żelaza czy piasku. Do dziś Sośnicowice prowadzą rozbudowaną gospodarkę wodną poprzez wykorzystanie kilku stawów rybnych. To właśnie z tych stawów pochodzą ryby, które są dostarczane dla wielu hodowców oraz Polskiego Związku Rybackiego.

Charakterystycznym obiektem w Sośnicowicach jest zbudowany z cegły pałac przy ulicy Kozielskiej. Został wybudowany w 1755 roku, jest zdobiony dekoracjami w stylu wczesnego rokoka. Obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej „Ostoja”.

W gminie znajdują się dwa pomniki przyrody – grupa 3 dębów szypułkowych oraz okaz buka zwyczajnego. Tu położony jest rezerwat przyrody Las Dąbrowa. Jego teren został udostępniony do zwiedzania, poprowadzono nim szlak pieszy. Spotkamy w nim m.in. rzadko występującego dzięcioła białogrzbietego.

Na wieży kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Kozłowie znajduje się jeden z najstarszych dzwonów (1417 r.) na Górnym Śląsku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Sośnicowicach jest Pałac.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Sośnicowice, Turystyka i Rekreacja

Jaka nazwa dla parku?

Drodzy Mieszkańcy! Zebraliśmy Wasze propozycje na nazwę parku w Sośnicowicach. Trzy najczęściej pojawiające się propozycje to: Park im. Marcina Stronczka Park na Sandbergu Park Szprynek Głosy na nazwę parku można oddawać na kartkach wyłożonych na parterze Urzędu Miejskiego (naprzeciw kasy) lub w ankiecie na Facebooku…

Gospodarka i Inwestycje, Sośnicowice

Tak będzie wyglądać Miejskie Przedszkole w Smolnicy!

Już w przyszłym roku otwarte zostanie nowe Miejskie Przedszkole w Smolnicy. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg, którego celem będzie wyłonienie wykonawcy inwestycji. W dwóch budynkach nowego przedszkola przewidziane są cztery sale z zapleczem sanitarnym dla maluchów, duża kuchnia z magazynami podręcznymi, pomieszczenia administracyjne, szatnie,…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content