Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Sośnicowice

Sośnicowice to gmina miejsko-wiejska w powiecie gliwickim. Jej dzieje sięgają połowy XIII wieku. Gmina liczy około 8,5 tysiąca mieszkańców i ma 116,24 km kw. powierzchni.

Gmina zasłynęła przede wszystkim z wydobycia bogactw mineralnych – rudy żelaza czy piasku. Do dziś Sośnicowice prowadzą rozbudowaną gospodarkę wodną poprzez wykorzystanie kilku stawów rybnych. To właśnie z tych stawów pochodzą ryby, które są dostarczane dla wielu hodowców oraz Polskiego Związku Rybackiego.

Charakterystycznym obiektem w Sośnicowicach jest zbudowany z cegły pałac przy ulicy Kozielskiej. Został wybudowany w 1755 roku, jest zdobiony dekoracjami w stylu wczesnego rokoka. Obecnie znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej „Ostoja”.

W gminie znajdują się dwa pomniki przyrody – grupa 3 dębów szypułkowych oraz okaz buka zwyczajnego. Tu położony jest rezerwat przyrody Las Dąbrowa. Jego teren został udostępniony do zwiedzania, poprowadzono nim szlak pieszy. Spotkamy w nim m.in. rzadko występującego dzięcioła białogrzbietego.

Na wieży kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Kozłowie znajduje się jeden z najstarszych dzwonów (1417 r.) na Górnym Śląsku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Sośnicowicach jest Pałac.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Koronawirus, Sośnicowice

Gminne przedszkola pozostają zamknięte

Szanowni Państwo,po przeprowadzeniu szczegółowej analizy sytuacji epidemiologicznej w Polsce, biorąc pod uwagę wytyczne MEN, GIS, MZ oraz sytuację w naszej gminie, z uwagi na duże zagrożenie możliwością zakażenia COVID-19, wspólnie z dyrektorami publicznych przedszkoli podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu zawieszenia pracy placówek prowadzonych przez Gminę Sośnicowice…

Gospodarka i Inwestycje, Sośnicowice

Premia dla młodego rolnika

Od środy 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. O „Premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku…

Koronawirus, Sośnicowice, Transport publiczny

Zmiana rozkładu jazdy autobusów

Szanowni podróżni W związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną związaną z chorobą Covid19 oraz z obserwowanym utrzymywaniem się zmniejszonego popytu na przejazdy komunikacją miejską na wybranych ciągach komunikacyjnych informujemy, że od 20 maja 2020 r. wprowadza się tymczasową zmianę rozkładu jazdy linii autobusowej nr 624 polegającą na…

Mieszkańcy, Sośnicowice

Informacja dotycząca otwarcia przedszkoli

Szanowni Państwo, na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, na podstawie którego zniesiono ograniczenie w funkcjonowaniu przedszkoli, mając na uwadze zdrowie i…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content