Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Sosnowiec

Sosnowiec to stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Jest trzecim pod względem mieszkańców miastem w województwie śląskim i piętnastym w Polsce. Mieszka w nim około 200 tysięcy mieszkańców na powierzchni 91 km kw. Jego nazwa pochodzi od borów sosnowych, które przed laty porastały te tereny.

Znajduje się tu sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny oraz Expo Silesia, nowoczesne centrum targowo-konferencyjne. W centrum odbywają się największe targi wędkarskie w Polsce i wystawa, która jest jedną z największych tej branży w Europie.

W Sosnowcu mieści się wakepark “Wake Zone Stawiki”, czyli nowoczesny kompleks sportów wodnych. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce i pierwszy, który powstał w województwie śląskim. Pięciopunktowy wyciąg wakeboardowy ma 750 metrów długości, w 2019 roku odbędą się tu Mistrzostwa Europy i Afryki w Wakeboardzie. Wakeboarding to sport wodny, który polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny. Osoba, która stoi na desce jest ciągnięta przez łódź lub za pomocą wyciągu.

Najstarszym zabytkowym obiektem w mieście jest Zamek Sielecki. Obecnie jest on siedzibą Sosnowieckiego Centrum Sztuki w którym odbywają się koncerty, wystawy i inne kulturalne wydarzenia. Kiedyś w tym miejscu istniała fortyfikacja z okresu późnego średniowiecza, co potwierdziły liczne badania archeologiczne.

W mieście znajduje się Sosnowiecki Dom Ludowy. To obiekt, który poza Podhalem, jest nielicznym w regionie budynkiem wybudowanym w stylu zakopiańskim. Dziś można w nim zorganizować weselę czy skorzystać z miejsc noclegowych.

W 1919 roku w Sosnowcu zamieszkała Pola Nergi. Słynna hollywoodzka aktorka została zatrzymana na dworcu za próbę przemycenia kopii filmu „Niewolnica zmysłów”. Gwiazda nawiązała romans z miejscowym komendantem policji i wkrótce wyszła za niego za mąż.

Z Sosnowca pochodzi również światowej sławy tenor, Jan Kiepura i I sekretarz KC PZPR, Edward Gierek. Jan Kiepura, który urodził się w Sosnowcu odnosił ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. Stanął na scenach czołowych teatrów świata, jak również pojawiał się na ekranie kinowym i w salach koncertowych. W 1935 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dwa lata później Złotym Krzyżem Zasługi. Do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu uczęszczał odkrywca ciekłego helu i wybitny fizyk, Mieczysław Wolfke.

Jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z Sosnowca jest Jan Kiepura.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Mieszkańcy, Sosnowiec

Sosnowiczanin mistrzem świata

Sosnowiczan Szymon Łada zdobył złoty medal i tytuł mistrza świata w kulturystyce podczas zawodów 2019 IFBB Elite Pro World Championships, które odbyły się w hiszpańskiej Tarragonie. W prestiżowym turnieju z cyklu IFBB Elite Pro sosnowiczanin pokonał wielu utytułowanych zawodników z całego świata. – Dziękuje tym,…

Mieszkańcy, Sosnowiec

Narkotyki mogą być wszędzie – „walizki edukacyjne” pomogą zachować czujność

Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu we współpracy z Urzędem Miejskim w Sosnowcu realizuje w sosnowieckich placówkach oświatowych i szkolno – wychowawczych działania informacyjno – profilaktyczne dla rodziców i prawnych opiekunów dzieci i młodzieży. Kolejnym etapem współpracy mają być tzw. „walizki edukacyjne”. Tematy omawiane…

Gospodarka i Inwestycje, Sosnowiec

Ponad 3 mln zł dofinansowania na kolejne remonty infrastruktury drogowej

Przed nami kolejne odcinki ścieżek rowerowych, remonty chodników oraz przebudowa przejścia podziemnego przy ul. Sienkiewicza. Wszystko to w ramach projektu Budowa i rozbudowa małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych na terenie Sosnowca – etap III. Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego wybrano projekt do dofinansowania…

Mieszkańcy, Sosnowiec

Bonus za frekwencję – Sosnowiec za pół ceny. Zgłoś się!

Sosnowiczanie nie byli obojętni. W mieście zanotowaliśmy rekordową frekwencję wyborczą. Zgodnie z obietnicą, przygotowaliśmy atrakcje za pół ceny, ale zapraszamy też przedsiębiorców do specjalnej edycji „Sosnowca za pół ceny”, która odbędzie się w weekend 8-10 listopada. Przed wyborami do parlamentu prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński ogłosił:…

Gospodarka i Inwestycje, Sosnowiec

Umowa na budowę hali w Zagłębiowskim Parku Sportowym podpisana

Konsorcjum firm z liderem – Bielskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego – wybuduje halę sportową, jeden z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. 30 września na terenach gdzie powstanie ZPS podpisano umowę w tej sprawie. Wykonawca będzie miał 24 miesiące na zrealizowanie zadania. Podpisanie umowy na budowę hali sportowej…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content