image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od trzech lat podopieczni bytomskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego tworzą dla Fundacji Petralana ilustracje do kalendarzy. Na surowe zdjęcia śląskich obiektów, np. Spodka, Kopalni Guido czy Teatru Rozbark, w wybiórczy sposób nanoszą kolor pastelami. Nieoczekiwane efekty takiego kolażu można oglądać na wystawie w Biurze Promocji Bytomia.

Niektóre dzieła przypominają bajkową ilustrację, inne plakat w stylu popart, są i takie, które mogłyby uchodzić za kadr z „Gwiezdnych wojen”. Ponad dwadzieścia prezentowanych na wystawie prac, które w ubiegłych latach zdobiło strony kalendarzy, powstawało cyklicznie na warsztatach OREW-u. W zajęciach uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli z niepełnosprawnością umysłową. Coroczny udział w projekcie jest dla nich wielkim wyróżnieniem i wywołuje sporo twórczej ekspresji i emocji.

Każdy z obrazów prezentowanych na wystawie może trafić w ręce darczyńcy. Całość wpłat ofiarodawców, jak i cały dochód ze sprzedaży kalendarzy zostaje wykorzystany przez Fundację na realizację dobroczynnych działań fundacji, pomocy osobom niepełnosprawnym lub walczącym z poważną chorobą. Wystawa potrwa do 2 października.