image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia zamierza się włączyć w realizację unijnych projektów gmin członkowskich  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Wsparcie ma obejmować inwestycje w transport publiczny oraz budowę tras rowerowych.

We wrześniu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Biuro Związku Subregionu Centralnego zorganizowało warsztaty planowania projektów zintegrowanych, realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, finansowanych ze środków polityki spójności w latach 2021-2027.  Uczestniczyły w nim gminy aglomeracji oraz przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Transportu oraz Departamentu Projektów i Inwestycji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W trakcie warsztatów analizowano możliwości włączenia się GZM w realizację projektów partnerskich, a w szczególności z dziedziny transportu publicznego oraz budowy tras rowerowych łączących gminy Metropolii.

Planowane jest wypracowanie wstępnej listy projektów zintegrowanych, która ma zostać przedstawiona przez Biuro Związku Subregionu Centralnego Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument współpracy samorządów przy realizacji projektów w ramach Funduszy Europejskich. W ten sposób partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie mogą realizować wspólne cele i wskazują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Taka formuła umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co ma się przełożyć na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.

W polityce rozwoju realizowanej przez samorząd województwa śląskiego region został podzielony na Subregiony. Granice subregionu Centralnego obejmują m.in. gminy wchodzące w skład Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.