image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Teatr Rozbark i Opera Śląska 9 listopada otworzą podwoje dla miłośników nocnego zwiedzania.  Podczas 10. Nocy Teatrów Metropolii będzie można zobaczyć spektakle, wziąć udział w warsztatach taneczno-wokalnych i zajrzeć za kulisy. Do wybranego teatru będzie można dojechać za darmo komunikacją miejską.

Organizatorem wydarzenia, które co roku przyciąga do śląskich teatrów tysiące widzów, jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Atrakcje przygotowane dla widzów w Bytomiu ucieszą z pewnością miłośników tańca, śpiewu i gry na instrumentach.

W Teatrze Rozbark impreza zaczyna się już o 15.00 warsztatami z tańca fizycznego, które poprowadzi Piotr Wach. O 16.00 rozpoczną się zajęcia jogi prowadzone przez Bożenę Miksę. Podczas Nocy Teatrów w bytomskim teatrze pojawi się również beatboxer Dominik Domix Franusik. Uczestnicy jego zajęć dowiedzą się jak trzymać mikrofon, żeby dźwięki wybrzmiewały, zrobią pierwsze sekwencje beatboxowe oraz stworzą utwór z wykorzystaniem loopstacji Boss RC-505! Dodajmy, że Domix występował z takimi artystami jak Kaliber 44, Mietek Szcześniak, Bartas Szymoniak, Opał, Floral Bugs.

O 20.00 widzowie Teatru Rozbark będą mogli zobaczyć spektakl „Plateau”, nawiązujący do eseju filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego „Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii” z 1980 roku. Dzieło to na wiele sposobów przepowiedziało niestabilną i chaotyczną erę cyfrową, tę, w której żyjemy. Pojęcia „tożsamości” i „rzeczywistości” wydają się całkowicie arbitralne i niepoznawalne, gdy napędza je globalizacja, turbokapitalizm i niezbadana moc internetu. Młody zespół taneczny na scenie staje się ikoną współczesności, z cyrkową zręcznością przyjmuje kolejne role i tożsamości, z których każda jest błyskotliwa, oszałamiająca, markowa.

Z kolei Opera Śląska przygotowuje na Noc Teatrów Metropolii dwa spektakle. Dla najmłodszych – zabawne, muzyczne przedstawienie „La serva padrona – Służąca panią”. Młodzi widzowie podczas spektaklu poznają świat opery, ale także wzbogacą swój słownik. Dowiedzą się kim jest nicpoń, kto zachowuje się jak impertynent i co to znaczy, że ktoś sobie folguje. Autorką polskiego przekładu jest Joanna Kulmowa, polska poetka, prozaiczka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci
i młodzieży. Natomiast nieco starsi melomani z pewnością świetnie będą się bawili na operze buffa księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio”.

Spektakle to jednak tylko część atrakcji tego wieczoru. Przed zwiedzającymi otwarte zostaną pracownie krawieckie, gdzie powstają kostiumy do najnowszej premiery. Podczas wędrówki po teatrze będzie można także przymierzyć kostiumy z innych produkcji i przez chwilę poczuć się jak tytułowa Tosca, Don Kichot czy Carmen. Aby kostium był kompletny i nieco tajemniczy, warto dołożyć do niego maskę teatralną wykonaną pod okiem fachowców w pracowni modelarskiej. Zwiedzający zajrzą też na próbę Chóru Opery Śląskiej oraz chóru dziecięcego, zobaczą jak wyglądają zajęcia Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych oraz przyjrzą się lekcji tańca przygotowanej przez szkołę baletową. Artyści Opery Śląskiej udzielą darmowej lekcji śpiewu, a chętni goście osobiście sprawdzą, jak brzmią operowe instrumenty. Podczas zwiedzania melomanom ma też pokazać się sam Upiór Opery…

Tej nocy za darmo także będzie można dojechaćdo wybranego teatru. Wystarczy pobrać na telefon lub wydrukować okolicznościowy bilet (PDF).