image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ponad 855 tys. zł otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego /OPP/ z tytułu „1 procenta” za 2018 rok. To ponad 100 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Ponad połowę z tej sumy przekazali rudzianie, którzy ogółem na rzecz organizacji pożytku publicznego w całym kraju dokonali odpisu blisko 2,9 mln zł.

To rekordowa kwota, większa od tej sprzed roku o ponad 320 tys. zł. W rozliczeniu za 2018 rok odpisu na rzecz fundacji i stowarzyszeń dokonało ponad 57% podatników z Rudy Śląskiej.

– Pieniądze z „1 procenta” to ważna część budżetów rudzkich organizacji pożytku publicznego. Bez tych środków nie mogłyby realizować wielu działań, które służą naszym mieszkańcom – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Rudzcy podatnicy chętnie przekazują środki w ramach „1 procenta”, a liczba tych osób z roku na rok rośnie. Niezmiernie cieszy mnie to, że rudzianie coraz częściej do odpisu wybierają organizacje z Rudy Śląskiej. Warto przekazywać środki na nasze organizacje pożytku publicznego, bo dzięki temu pieniądze wykorzystywane są na przedsięwzięcia i działania, z których korzystają w pierwszej kolejności mieszkańcy naszego miasta – dodaje.

Podatnicy podczas rozliczania się z fiskusem za 2018 r. przekazali na rzecz rudzkich organizacji pożytku publicznego ponad 855 tys. zł. Pieniądze te trafiły do 31 podmiotów z Rudy Śląskiej. Najwięcej, bo blisko 400 tys. zł, otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. Dodajmy, że wśród prawie 8,9 tys. organizacji z całego kraju, które zostały wsparte „1 procentem”, Towarzystwo znalazło się na 238. pozycji.

– Dzięki tym pieniądzom oraz środkom, które zebraliśmy w ciągu ostatnich lat, mogliśmy zrealizować niezwykle ważną, a zarazem dużą inwestycję, jaką jest nowy budynek wielofunkcyjny. Znalazł się w nim pokój do adopcji zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy, salka edukacyjna oraz pomieszczenia administracyjne. Budynek jest już gotowy, czekamy już tylko na pozwolenia na jego użytkowanie – tłumaczy Beata Drzymała–Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. – Dotychczas zajmowane pomieszczenia w starym budynku chcemy zaadaptować na gabinet weterynaryjny „z prawdziwego zdarzenia”. Będzie to kolejny cel, który chcemy zrealizować dzięki pieniądzom z „jednego procenta” – zapowiada.

Na drugim miejscu wśród rudzkich OPP znalazło się Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza, które otrzymało ponad 105 tys. zł. Kolejną rudzką organizacją, którą chętnie wspierają podatnicy jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej im. Jana Pawła II. Za ubiegły rok z „1 procenta” trafiła tam kwota blisko 84 tys. zł. W dalszej kolejności podatnicy hojnie wsparli Stowarzyszenie „Ludzie serca”, które otrzymało prawie 73 tys. zł, a Fundacja Na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet GODULA – HOPE została wsparta kwotą blisko
40 tys. zł. Rudzianie chętnie wybierali też do odpisu Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” Ruda Śląska (przekazano ponad 33 tys. zł) oraz Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI” (otrzymało ponad 21 tys. zł).

Ogółem rudzcy podatnicy w zeznaniach PIT za 2018 r. na organizacje pożytku publicznego działające na terenie kraju przekazali prawie 2,9 mln zł. Rok wcześniej kwota ta była mniejsza o 320 tys. zł. Najczęściej rudzianie swoje odpisy deklarowali na rzecz ogólnopolskiej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Drugie miejsce na liście zajęło rudzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA”.

W ubiegłym roku środki z „1 procenta” przekazało ok. 57 proc. wszystkich podatników z Rudy Śląskiej rozliczających się za 2018 rok. Co ciekawe, jeszcze pięć lat temu na taki gest decydowało się nieco ponad 50 proc. Przypomnimy, że z rozliczeń za 2017 r. rudzkie organizacje pożytku publicznego otrzymały 766 tys. zł, z czego od podatników z Rudy Śląskiej zebrały prawie 400 tys. zł.

Obecnie w Rudzie Śląskiej działają 32 organizacje pożytku publicznego oraz 11 terenowych jednostek ogólnopolskich organizacji pożytku publicznego.