image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jak poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach przebudowy linii kolejowej między Chorzowem Batorym a Tarnowskimi Górami, rozpoczyna się remont stacji Bytom. To ważna inwestycja również z punktu widzenia Kolei Metropolitalnej, która już za kilka lat stanie się filarem podróżowania po Metropolii.   

Projekt zakłada odnowienie hali nad peronami. Przebudowa obejmuje – zgodnie z ustaleniami pomiędzy PKP, Miastem Bytom oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – historyczne przeszklenia oraz wykonanie wzmocnień. Takie rozwiązanie pozwoli na dodatkowe doświetlenie peronów, a także na odtworzenie zabytkowego charakteru stacji Bytom.  

W ramach remontu odnowione zostaną dwa przejścia podziemne prowadzące do peronów. Same perony również otrzymają nowy wygląd oraz udogodnienia w poruszaniu się dla osób ze szczególnymi potrzebami.  

Zmiany dla podróżnych  

Prace na stacji Bytom rozpoczęły się od budowy peronu tymczasowego dla osób podróżujących w relacji Bytom – Gliwice. Pasażerowie zaczną z niego korzystać od 13 września.  

Dojście do peronu od strony Placu Wolskiego będzie się odbywało tunelem zachodnim oraz dalej – poprzez peron kolei wąskotorowej. Dodatkowo wyznaczone zostanie alternatywne dojście do peronu od strony ul. Zabrzańskiej dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.  

Perspektywa 

W ramach prowadzonych prac nowe oblicze otrzyma nie tylko stacja Bytom, ale również: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom Karb oraz obydwa przystanki w Radzionkowie. W Chorzowie powstanie zupełnie nowy przystanek – Chorzów Uniwersytet przy ul. Strzelców Bytomskich. Przystanek Bytom Północny zostanie przesunięty na północ, w rejon ulicy Strzelców Bytomskich, gdzie możliwe będą przesiadki na tramwaje i autobusy. W kolejnych latach nowy przystanek postanie również w Tarnowskich Górach, na wysokości Osady Jana.  

Pociągi pojadą też o wiele szybciej niż obecnie – z prędkością do 120 km/h, zatem skróci się zdecydowanie czas podróży z Tarnowskich Gór czy Bytomia do Katowic. 

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2024 r. Do tego czasu zakończy się również modernizacja linii kolejowej z Tarnowskich Gór, przez lotnisko w Pyrzowicach i Siewierz, do Zawiercia. Dzięki obu inwestycjom przejazd pociągiem z Katowic na lotnisko będzie możliwy w około godzinę.  

Foto: PKP PLK