image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rudzianie aktywnie będą świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada w lasach halembskich, przy Szkole Podstawowej Sportowej nr 15, zostaną zorganizowane XXVI Biegi Niepodległości. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zachęcają biegaczy wraz z rodzinami, sympatyków sportu i aktywności fizycznej, a także kibiców.

Dodatkowo włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”, punktualnie o godz. 12:00 przez wszystkich uczestników wydarzenia zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego przy akompaniamencie orkiestry dętej KWK „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zaraz potem wystartuje bieg główny na dystansie 12 km.

Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostaną na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy powinni mieć skończone 16 lat. Do udziału zapisać się będzie można na miejscu. Wpisowe w dniu zawodów będzie wynosiło 40 zł. Limit uczestników to 400 osób.

Ograniczenia wiekowe i wpisowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego, który odbędzie się na dystansie 4 km. Wystartuje on o godz. 11:00. O tej porze na trasę wyruszą też amatorzy nordic walking. Udział w tej części rywalizacji będzie bezpłatny.

Do udziału w obydwu startach zapisać się będzie można na miejscu w godzinach od 9:00 do 10:30. Osoby do lat 18 muszą przedłożyć przy zapisach oświadczenie rodziców lub opiekunów o zgodzie na udział w biegu. O godz. 13:30 odbędzie się dekoracja najlepszych uczestników oraz rozdanie nagród w konkursie, w którym do wygrania będzie 100 nagród rzeczowych, w tym 2 rowery.

Organizatorzy, czyli Miasto Ruda Śląska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz TKKF „Jastrząb” zachęcają, by oprócz obowiązkowego stroju sportowego założyć na siebie ubrania oraz dodatki w kolorze białym oraz czerwonym. Więcej informacji oraz regulamin zawodów znajdują się na stronie http://www.mosir.rsl.pl/.

Po raz pierwszy bieg z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r. Jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS „Pogoń” Ruda Śląska.

11 listopada władze miasta zaprasza na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej, która zostanie odprawiona o godz. 10:00 w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – Goduli.

– Dzień 11 listopada to najlepszy czas, by na chwilę zatrzymać się i znaleźć czas na refleksję. Rozejrzyjmy się wokół i doceńmy to, co mamy – niepodległą Ojczyznę – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Swój szacunek dla jej obrońców oraz radość z wolności okażmy poprzez wywieszenie biało–czerwonej flagi czy też przypięcie do piersi kokardy w barwach narodowych. Niech to będzie święto każdego z nas – dodaje.