image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Odszedł w miniony piątek, 26 czerwca, w Tel-Avivie, gdzie żył od 1947 roku. Urodzony w Czeladzi, w kamienicy przy ulicy Bytomskiej 35. Pierwsze lekcje nauki czytania i rozumienia Tory pobierał w jednym z chederów w domu Strochlitzów, a następnie w Szkole Podstawowej nr 1. Ostatecznie naukę kontynuował w szkole w Będzinie.

Kiedy wybuchła wojna, rodzina Greenów mieszkała w kamienicy przy ówczesnej ulicy Milowickiej nr 4 (dziś Katowickiej). W 1940 roku z okien mieszkania obserwował zarządzoną przez hitlerowskich okupantów rozbiórkę synagogi. Wkrótce wraz z rodziną trafił do czeladzkiego getta. Przeszedł 12 obozów koncentracyjnych. Z całej rodziny przeżył wyłącznie on.

Ocalały z Holocaustu, współtwórca i wieloletni przewodniczący Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego w Tel Avivie. Od 1945 roku przebywał w Izraelu. Współtwórca Memoriału Pamięci Ofiar Holocaustu Zagłębia Dąbrowskiego i innych miejsc pamięci na terenie Izraela. W 1995 roku odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Honorowy Obywatel Miasta Czeladź i Nagrody Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”.

Wielki przyjaciel Czeladzi. Mieszkał w Tel-Avivie, ale duszą całe życie był w swoim ukochanym mieście – Czeladzi.

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

ABRAHAMA GREENA
(15.10.1928-26.06.2020)

Wielkiego Czeladzianina, przyjaciela naszego miasta, współtwórcy i wieloletniego przewodniczącego Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego w Tel-Avivie. Przez całe swoje życie czynił wszystko, by ocalała i przetrwała przez pokolenia pamięć o ofiarach Holocaustu wywodzących się z Czeladzi i innych miast Zagłębia Dąbrowskiego.

Żegnamy Honorowego Obywatela Miasta Czeladź

Pani BLANCE GREEN
i wszystkim Bliskim Zmarłego
szczere wyrazy głębokiego współczucia
składa

Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec           

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Czeladzi Jolanta Moćko

Źródło: UM Czeladź