Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Chełm Śląski

Chełm Śląski to gmina wiejska w powiecie bieruńsko-lędzińskim, o powierzchni 23, 22 km kw., licząca 6 tys. mieszkańców. Największym jej wzniesieniem jest Chełmska Góra, zwana Smutną Górą, która ma ponad 284 m n.p.m. Ze wzgórza Smutnej Góry roztacza się widok na panoramę Doliny Przemszy.

Chełm Śląski to doskonała okolica do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Na terenie gminy, w osadzie Błędów, znajduje się też specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000. To zapadlisko pogórnicze, na którego terenie wykształciło się torfowisko przejściowe z roślinnością szuwarową i lasami bagiennymi. To istny raj dla miłośników ważek. Tutaj możemy spotkać objętą ścisłą ochroną gatunkową zalotkę większą oraz najmniejszą w Polsce iglicę małą, która została wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

Na uwagę w Chełmie Śląskim zasługują zespół parkowy w Kopciowicach, kościół parafialny pw. Świętej Trójcy i zespół dworski w Kopciowicach, składający się z dworu, spichlerza, obory i stodoły. Warto też zwrócić uwagę na krzyże przydrożne: obok drogi do osady Gamrot, na dawnym cmentarzu cholerycznym na Smutnej Górze i przy ul. Chełmskiej.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Chełmie Śląskim jest Kościół Trójcy Przenajświętszej.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content