Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Kobiór

Informacje

Na bieżąco

  Kobiór

Kobiór to wieś w powiecie pszczyńskim, która liczy blisko 5 tys. mieszkańców i ma 48 km kw. powierzchni. Według jednej z hipotez nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiej nazwy kobierca, czyli tkaniny dekoracyjnej i związana jest z tkactwem, które rozwijało się w tej miejscowości.

85 procent terenu gminy stanowią lasy. Daje to świetne warunki poprzez ścieżki leśne do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez Kobiór przebiega międzynarodowa trasa rowerowa R-4, która liczy blisko 4000 kilometrów i łączy miasto Roscoff we Francji z Kijowem na Ukrainie.

W Kobiórze rozwinięta jest tradycja gry karcianej w skata, który w Polsce nazywany jest śląskim brydżem. Do dziś w gminie funkcjonuje drużyna Skat Club Kobiór, która obecnie występuje w rozgrywkach I ligi.

Wielu mieszkańców województwa śląskiego kojarzy Kobiór z pięknym zameczkiem myśliwskim Promnice z połowy XIX wieku, który znajduje się nad brzegami malowniczego Jeziora Paprocany. W 2003 roku odbyło się w nim spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Kobióra jest kościółek z lasem.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Kobiór
Trzeba uporządkować centrum Kobióra

W samym centrum Gminy Kobiór, niedaleko urzędu gminy są pozostałości po byłej bazie transportu leśnego. Znaczna część terenu została sprywatyzowana. Pozostałą część dzierżawi Urząd Gminy w Kobiórze z myślą o powstaniu w przyszłości w tym miejscu centralnego placu gminy o charakterze rynku.  Zgodnie z planem…

Gospodarka i Inwestycje, Kobiór
Budowa metropolitalnego węzła przesiadkowego w Kobiórze

Projekt podzielono na 5 etapów. Zaczęto od budowa nowej wiaty przystankowej.  W pierwszej kolejności przystąpiono do robot rozbiórkowych, które objęły istniejącą wiatę, część istniejącej nawierzchni zatoki autobusowej oraz chodnik biegnący wzdłuż wiaty przystankowej. Nową wiatę  posadowiono na żelbetowych ławach fundamentowych, ściany wymurowano z czerwonej cegły…

Gospodarka i Inwestycje, Kobiór
Przebudowa boisk przy Szkole Podstawowej w Kobiórze

Trwają prace związane z realizacją projektu pn. „Przebudowa boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego i boiska do siatkówki przy Szkole Podstawowej w Kobiórze” dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W ramach inwestycji istniejące boiska przyszkolne zostaną przebudowane, a mieszkańcy, zwłaszcza dzieci…

Kobiór
Wzruszająca uroczystość na zakończenie roku szkolnego

Podczas tegorocznej uroczystości zakończenia roku szkolnego i pożegnania uczniów klas ósmych oraz trzecich gimnazjum w niedawno otwartej hali sportowej gościliśmy wielu szanownych gości: wójta gminy pana Eugeniusza Lubańskiego, sekretarza – pana Bronisława Gembalczyka, przewodniczącą Rady Rodziców panią Beatę Morawiec, a także plejadę rodziców najstarszych uczniów….

Bojszowy, Gierałtowice, Imielin, Knurów, Kobiór, Łaziska Górne, Lędziny, ...
GUS: Ankieterzy mogą zapukać do drzwi

W okresie od kwietnia do czerwca 2019 r. na terenie całej Polski przeprowadzane będzie Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (EU-SILC). W celu zrealizowania wywiadów, ankieterzy z urzędów statystycznych we wszystkich województwach odwiedzą wylosowane gospodarstwa domowe. – Jeśli to Państwa gospodarstwo domowe zostało wylosowane, chcielibyśmy prosić…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content