Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Łaziska Górne

Łaziska Górne to miasto w powiecie mikołowskim, które ma 20,2 km kw. powierzchni i około 20 tysięcy mieszkańców. Na rozwój miasta wpływ miał tradycyjny przemysł. Do dziś funkcjonują tu m.in. kopalnia, huta i elektrownia. Większość mieszkańców województwa śląskiego kojarzy z Łaziskami Górnymi dwa ogromne kominy, które stoją przy DK 81 z Katowic do Wisły.

W Łaziskach mieści się Muzeum Energetyki. To jedyne w Polsce działające muzeum, prezentujące zbiory archiwalne związane właśnie z tą branżą. Można podziewać tam 100-letnią budkę ulicznego transformatora z Bytomia oraz ponad 100-letnią żarówkę wykonaną w technologii Swana i Edisona, która jest zapalana raz w roku w czasie święta Światła, dokładnie 6 stycznia.

Łaziska Górne słyną też z 30-hektarowej Hałdy Skalnej. To prawdopodobnie najwyższa, nieczynna hałda w Europie, która liczy około 230 lat i ma 92 metry wysokości względnej. Jej ciężar szacuje się na 17 milionów ton. To właśnie z hałdy możemy podziwiać okolicę m.in. Katowice, część Zagłębia czy Tychy.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Łazisk Górnych jest kościół Męczeństwa Jana Chrzciciela.

  Galeria/video

Urzad AZ

 Artykuły archiwalne

Łaziska Górne

Konkurs “Łaziski Ogród 2019”

Urząd Miasta w Łaziskach Górnych zaprasza do wzięcia udziału w konkursie “Łaziski Ogród 2019”. Na zwycięzców czekają nagrody w dwóch kategoriach. Kategoria „ogród przydomowy”: I miejsce – nagroda rzeczowa do wartości 800 zł; II miejsce – nagroda rzeczowa do wartości 400 zł; III miejsce –…

Bojszowy, Gierałtowice, Imielin, Knurów, Kobiór, Łaziska Górne, Lędziny, ...

GUS: Ankieterzy mogą zapukać do drzwi

W okresie od kwietnia do czerwca 2019 r. na terenie całej Polski przeprowadzane będzie Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności (EU-SILC). W celu zrealizowania wywiadów, ankieterzy z urzędów statystycznych we wszystkich województwach odwiedzą wylosowane gospodarstwa domowe. – Jeśli to Państwa gospodarstwo domowe zostało wylosowane, chcielibyśmy prosić…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content