Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na bieżąco

  Lędziny

Lędziny są miastem o bogatej historii w którym na powierzchni 31,04 km kw. mieszka około 16 tysięcy osób. Miasto nie posiada zwartej przestrzenie zabudowy – między dzielnicami rozciągają się pola, lasy i tereny przemysłowe. W ostatnich latach na terenie gminy rozwinęła się sieć wysokoprodukcyjnych gospodarstw rolnych.

Spośród 77 przedsiębiorstw dominującą rolę odgrywa w Lędzinach Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast-Ziemowit”.

Najbardziej znanym zabytkiem w Lędzinach jest barokowy kościół św. Klemensa na górce potocznie nazywanej Klimontem. Kościół jest też przedstawiony na herbie gminy. Wyróżnia się tu również osiedle 600 domków fińskich.

Lędziny mają bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu i wiele obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, co sprawia, że gmina posiada sporo walorów turystycznych. Przebiegają tu trzy szlaki turystyczne: Szlak Krawędziowy GOP z zachodu na wschód o długości 78 km, Szlak im. Jana Kudery od strony Błędowa przez Goławiec i Górki do Bierunia Starego o długości 21,5 km i Szlak Hołdunowski, wiodący od strony Ławek przez Hołdunów w kierunku Imielina o długości 22 km.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Lędzin jest kościół św. Klemensa.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Lędziny, Mieszkańcy

Maseczki dla seniorów 60+

SENIORZY 60+ mogą odebrać (osobiście) bezpłatne maseczki bawełniane, które wydawane będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 12.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 47 (wejście od strony parkingu). To inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury, podobnie jak cała akcja…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

X
Skip to content