image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W Kielcach w ramach Kongresu Polityki Miejskiej zaprezentowano zwycięzców i wręczono nagrody w III Ogólnopolski Konkursie Miast.

Jednym z laureatów został Radzionków, który otrzymał tytuł Lidera zrównoważonego gospodarowania przestrzenią w kategorii gmin miejskich w roku 2019. Tytuł przyznano za pomysł i konsekwentne działanie w niełatwym okresie wyludniania się miasta oraz za kształtowanie przestrzeni w sposób zapewniający podnoszenie komfortu życia mieszkańców, a także rozwój gospodarczy i poprawę jakości przestrzeni publicznych.

Pamiątkowy dyplom w czasie trwania kongresu odebrał Burmistrz Miasta Radzionków.

Oprócz naszego miasta tytuł ten przyznano również miastom: Gdańsk, Gliwice, Świdnica i Stary Sącz.

Tematem przewodnim trzeciej edycji konkursu była „WIZJA MIASTA”, rozumiana jako pomysł na przestrzeń i sposób jego realizacji. Zbadano i oceniono zagadnienia dotyczące m.in.:

  • zrealizowanej wizji miasta,
  • działań promujących planowanie i zarządzanie przestrzenią z szerokim udziałem społeczeństwa,
  • oszczędnego gospodarowania przestrzenią,
  • ochrony zabytkowych fragmentów miasta i rewitalizacji.

Celem konkursu jest identyfikacja i promocja miast dbających o zasadę zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu przestrzenią. Organizatorom zależy na wzmocnieniu profesjonalizmu i podnoszeniu kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, a także na kreowaniu pozytywnego wizerunku władz samorządowych.