image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

RKS Zagłębie Dąbrowa Górnicza ma 95 lat. Piłkarski klub świętuje swój doniosły jubileusz.

Dokładnie 7 lipca 1925 roku Sąd Wojewódzki w Kielcach zatwierdził statut dąbrowskiego klubu i od tego momentu rozpoczyna się jego historia. W latach trzydziestych RKS Zagłębie stał się jednym z najlepszych klubów w regionie, a w 1938 roku, niestety bezskutecznie, walczył o miejsce w ekstraklasie, pokonując w tych rozgrywkach m.in. Legię Warszawa 5:0.

Na początku lat 50. klub przez moment występował w II lidze. Czasem na krótko zmieniano nazwy. Była Stal Dąbrowa Górnicza, był Hutnik Dąbrowa Górnicza, był Zagłębiak, ale zawsze powracała obowiązująca i dzisiaj nazwa RKS Zagłębie.

Dzisiaj RKS Zagłębie to drużyna seniorów występująca w rozgrywkach sosnowieckiej klasy A, a także trzy drużyny młodzieżowe, w których trenują dzieci z roczników 2009-2014. Klub jako jeden z nielicznych nie pobiera składek od rodziców. RKS korzysta z miejskiego obiektu przy ul. Konopnickiej 29, z którym jest związany od 1933 roku, a także współpracuje z dąbrowskimi szkołami korzystając z Orlików, a zimą z sal gimnastycznych.

5 lipca na stadionie przy ulicy Konopnickiej 29 odbyły się rocznicowe uroczystości. Do zarządu i zawodników powędrowały z tej okazji gratulacje i życzenia. Do Dąbrowy Górniczej przyjechała m.in. okolicznościowy grawerton od Śląskiego Związku Piłki Nożnej wraz z voucherem na zakup sprzętu piłkarskiego.

Gośćmi obchodów 95-lecia klubu byli m.in. Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, Stefan Mleczko, wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Piotr Lisiecki, prezes grupy Alchemia, właściciela Huty Bankowej Sp. z o.o., przedstawiciel podokręgu Sosnowiec Henryk Kurek, dąbrowski radny Piotr Chałuda, Marcin Wojarski, właściciel dąbrowskiej firmy AP Sport oraz Mariusz Gierczak z firmy PGNiG.

– Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą działalność i z którymi współpracujemy. Mamy nadzieję, że będziemy ją kontynuować – mówią przedstawiciele zarządu klubu.

Z okazji jubileuszu Brązowymi Odznakami Honorowymi Śląskiego Związku Piłki Nożnej odznaczeni zostali Mateusz Piątek, Łukasz Balzam, Dawid Książek, Michał Gałgus, Damian Sobieraj, Kacper Sobierajski i Patryk Flak, a Srebrnymi Krzysztof Duda i Tomasz Szymczyk.

W trakcie uroczystości wręczono podziękowania dla wspierających klub firm i instytucji: Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Huty Bankowej, Dąbrowskich Wodociągów, AP Sportu, Stowarzyszenia Kupców Targowych, Centrum Sportu i Rekreacji, firmy Arkon, firmy Olimp Ochrona, pubu Komitywa.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć akcentów sportowych. Rozegrano wewnątrzklubowy mecz towarzyski, a dzieci ze szkółki Młody RKS odbyły trening i rozegrały krótki mecz.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza