image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dwie tyskie szkoły – nr 14 i nr 18, uczestniczą w projekcie unijnym „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”. Jednym z efektów projektu jest powstanie pierwszej w Tychach szkolnej aplikacji. W całym kraju w programie bierze udział 12 tys. uczniów i 1500 nauczycieli.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz aktywizowanie dzieci i młodzieży uzdolnionej informatycznie. – Projekt skierowany jest do nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych, nauczycieli akademickich oraz innych osób dorosłych wykazujących predyspozycje do pracy oraz zainteresowania pracą z wybitnie uzdolnioną młodzieżą – uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, uczniów szkół średnich w tym liceów ogólnokształcących i techników oraz szkół branżowych I i II stopnia – można przeczytać na stronie cmi.edu.pl

Dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje umiejętności pod okiem nauczycieli informatyki. Na zajęciach tworzą prototypy, modele i aplikacje mobilne. Jedna z nich powstała w Szkole Podstawowej nr 14 w Tychach. – Stworzona została w App Inventor, który umożliwia początkującym programistom tworzenie oprogramowania na system Android.  Aplikacja nie tylko pozwoli dowiedzieć się o zaletach i atutach szkoły,  ale również zrobić sobie test na ucznia SP14. Dzięki takim działaniom uczniowie uczą się współpracy w zespole, mają także możliwość zastosowania w praktyce zdobytych  umiejętności programowania, jak również opublikowania efektów swej pracy – mówi Adrian Zieliński –  nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 14 w Tychach.

Pomysł stworzenia właśnie aplikacji pojawił się przy okazji organizowanych przez szkołę „Dni Otwartych”. – Chcieliśmy wzbogacić naszą ofertę, a zarazem ułatwić zwiedzanie naszej szkoły – mówią uczniowie.

W sumie założeniem projektu pn . „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” jest podniesienie kompetencji dydaktycznych 1500 osób prowadzących koła informatyczne oraz 12000 uczniów w całym kraju.