Chociaż Muzeum Hutnictwa jest jeszcze w budowie, to jego potencjał już dostrzegli europejscy miłośnicy industrialnych zabytków. Chorzowska placówka dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To największa na Starym Kontynencie sieć współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury, a jednocześnie międzynarodowe stowarzyszenie oraz jeden z 38 Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy.
Muzeum Hutnictwa będzie gotowe w 2021 roku, ale to nie oznacza, że muzealnicy siedzą z założonymi rękami w oczekiwaniu na koniec budowy. Za nimi pierwszy etap akcji „Mów mi huto”. Swój udział potwierdziło w nim 31 byłych hutników.
– W sierpniu i wrześniu planujemy przystąpić do nagrywania wywiadów filmowych. Filmy te trafią na wystawę stałą, gdzie zwiedzający dzięki utrwalonym opowieściom poznać będą mogli trudy i sekrety pracy w hucie – tłumaczy Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji).
30 czerwcu zakończył się też konkurs „Wiki-Chorzów”. W jego ramach, w największej i najbardziej dostępnej encyklopedii na świecie powstało ponad 50 nowych haseł o Chorzowie. Nowe artykuły można przeczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Wiki-Chorz%C3%B3w/Konkurs?fbclid=IwAR1wgsS428MVr21la2XlhyO4OLCkdU7vHrlYdi-tHsXFaotvi2xq5J8bv_0
Muzeum już teraz zaprasza na swoje kolejne przedsięwzięcie. 18 lipca na chorzowskim rynku odbędzie się gra miejska „Chorzów. W krainie wygasłych wulkanów”. Grze towarzyszyć będą warsztaty edytowania Wikipedii (Wiki-Chorzów) oraz zbiórka pamiątek hutniczych pod hasłem „Mosz co w doma po hucie?”
Źródło: UM Chorzów