
Siemianowicki profilaktyk asp. Arkadiusz Lasyk oraz psycholog Joanna Maj z Ośrodka Interwencji Kryzysowej odbyli cykl spotkań z młodzieżą szkolną. Tematem wizyt w szkołach była przemoc rówieśnicza. Natomiast ideą spotkań było dotarcie do jak największej ilości młodych osób i edukowania ich w zakresie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, bo jak można zauważyć, często nie zdają sobie sprawy, że ich zachowania, które traktują jako żarty, bardzo mocno piętnują inną osobę i mogą doprowadzić niejednokrotnie do tragedii.
Duet składający się z profilaktyka policyjnego asp. Arkadiusza Lasyka i psycholog Joanny Maj nie był przypadkowy. Mundurowy ostrzegł, jakie konsekwencje prawne grożą młodym osobom za popełnianie czynów karalnych czy przejawy demoralizacji. Natomiast psycholog Joanna Maj zapoznała uczniów ze zjawiskiem przemocy rówieśniczej, jakie przybiera ona formy zachowań i jakie są jej konsekwencje.

Przemoc rówieśnicza to celowe dręczenie innej osoby, nękanie czy prześladowanie jej w celu wywołania u niej cierpienia emocjonalnego, fizycznego czy odizolowania społecznego. Może ona zachodzić na terenie szkoły, poza nią, ale także przy użyciu internetu. Młode osoby bez zastanowienia, jaką krzywdę mogą zrobić drugiej osobie, wypisują na jej temat obraźliwe bądź w ich mniemaniu śmieszne rzeczy. Tworzą grupy, które atakują swój cel. Role w nich często się zacierają, zmieniają. Świadkowie stają się stroną atakującą, atakowany broni się, więc staje się także napastnikiem. Dochodzi do wielu nieporozumień i ten łańcuszek stale rośnie. Gdy przemoc rówieśnicza nie zostanie w porę przerwana, może dojść nawet do tragedii.
Dlatego tak ważne jest poruszanie tej tematyki z młodymi osobami, uświadamianie ich, jak należy zareagować będąc świadkiem takich zachowań bądź ofiarą. Prelegenci wskazali także uczniom, gdzie mogą szukać pomocy i że należy z niej skorzystać, ponieważ nie ma takich problemów, których nie można rozwiązać. Istnieją nierozwiązane tylko takie, o których nikt nie mówi bądź ich nie zauważa. Będąc młodym człowiekiem warto oprzeć się na doświadczeniu starszych osób i zwrócić się w pierwszej kolejności do nich.
Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?
112 – Numer alarmowy 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych 800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego 800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów |
Źródło: UM Siemianowice Śląskie