Dobre życie w mieście to wiele składowych. Sprawna i rozwinięta infrastruktura, nowoczesne technologie, edukacja, praca, możliwości rozwoju. Czyste powietrze, dostęp do terenów zielonych i bogata oferta spędzania czasu wolnego. Te i wiele innych elementów wpływają na jakość życia mieszkańców. To przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie, mamy dostęp do usług publicznych, łatwo się przemieszczamy, żyjemy w zdrowym środowisku i jesteśmy częścią wspólnoty. To dobra przestrzeń, zarówno publiczna, społeczna, jak i prywatna. Atuty małego i dużego w jednym.
Współczesne miasta stają przed wyzwaniem godzenia wielu potrzeb – ekologicznych, społecznych, ekonomicznych – i odpowiadania na nie w sposób zrównoważony i sprawiedliwy. Dobre życie w mieście to także poczucie wpływu na otaczającą nas rzeczywistość, możliwość współtworzenia przestrzeni, w której żyjemy. To także ogromne wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za jego tworzenie.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) jako wspólnota 41 miast i gmin stawia sobie za cel podnoszenie jakości życia mieszkańców. Realizowane przez nią działania mają charakter systemowy – od rozwoju zrównoważonego transportu, przez walkę z niską emisją, liczne inicjatywy edukacyjne i informacyjne, po zakrojone na szeroką skalę wsparcie nauki i współpracę z uczelniami.
Transport GZM to komunikacja zbiorowa, a także rozwijające się rozwiązania mikromobilności – jak Metrorower i Metrorower elektryczny, które umożliwiają szybkie, tanie i ekologiczne przemieszczanie się po miastach. Metropolia aktywnie działa też na rzecz poprawy jakości powietrza, wdrażając programy ograniczania niskiej emisji oraz wspierając proekologiczne inwestycje i postawy. Dobre życie w GZM to nie tylko wielkoskalowe inwestycje, ale także celebracja tego co mniejsze i lokalne. Nasze wyjątkowe lokalności świętujemy co roku w ramach Kierunku GZM – największego w Polsce festiwalu mikrowypraw.
Temat „dobrego życia w mieście” będzie jednym z wiodących wątków podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ramach cyklu prezentacji „Dobre życie w mieście” usłyszymy o wyzwaniach współczesnej urbanistyki, technologiach dronowych w służbie miastu, przestrzeniach przyjaznych kobietom oraz o roli wspólnot lokalnych w kształtowaniu miejskiego środowiska.
Te tematy pokazują, że przyszłość miasta to przede wszystkim człowiek – jego potrzeby, relacje i codzienne doświadczenia. GZM aktywnie uczestniczy w tych dyskusjach, dzieląc się doświadczeniami i szukając inspiracji do dalszego rozwoju.
Naszymi ekspertkami będą autorytety światowego formatu takie jak Leslie Kern – kanadyjska badaczka i autorka książek o urbanistyce z perspektywy feministycznej, May East – brytyjsko-brazylijska urbanistka i edukatorka uznana przez ONZ za jedną z kluczowych innowatorek w dziedzinie edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju, czy Christina Suomi – fińska architektka odpowiedzialna za strategiczne planowanie przestrzenne Helsinek.