image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Miejski monitoring, w którym działają 63 kamery już nie raz pomógł wykryć nielegalne wysypiska, akty wandalizmu czy niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym. Aby jednak mógł on skutecznie działać konieczna jest jego modernizacja. Już wkrótce trzy kamery zostaną wymienione na nowocześniejsze.

Kamery zostaną wymienione w trzech lokalizacjach na terenie Śródmieścia i Szombierek – na skrzyżowaniu ul. Piastów Bytomskich i Katowickiej, skrzyżowaniu ul. Zabrzańskiej i Małgorzaty oraz ul. Zabrzańskiej i Łagiewnickiej, a całkowity koszt ich modernizacji i montażu będzie wynosił ponad 53 tys. zł. Wymiana trzech kamer na nowocześniejsze to dopiero początek modernizacji systemu monitoringu wizyjnego w Bytomiu. Jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony program pilotażowy systemu inteligentnego monitoringu wizyjnego odczytującego tablice rejestracyjne oraz analizującego przechwytywany obraz. Rozwiązanie to ma pomóc zwłaszcza w walce z nielegalnymi odpadami. Warto również dodać, że w planach na kolejne lata jest dalsza wymiana przestarzałych urządzeń monitoringu działających w mieście.

Przypomnijmy, że w grudniu 2018 roku miasto wzbogaciło się o 13 nowych kamer. Nowe kamery zamontowano w rejonie ulicy Świętochłowickiej i Ostatniej /3 kamery/, Siemianowickiej /1 kamera/, Alei Jana Pawła II i ul. Kędzierzyńskiej /4 kamery/, ul. Arki Bożka i Chorzowskiej /2 kamery/, ul. Nickla, Frenzla i Francuskiej /2 kamery/ oraz ul. Konstytucji, Baczyńskiego i Pasteura /kamera monitoringu wraz z przeniesieniem punktu kamerowego w rejon ul. Konstytucji/.

Łącznie na terenie miasta działają 63 kamery, które tylko w 2018 roku wykryły ponad 2600 zdarzeń dotyczących zagrożeń w ruchu drogowym.