image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Około 80 rodzin skorzystało z unijnego programu „Pomoc żywnościowa” w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świerklańcu z siedzibą w Nakle Śląskim. W rozładunku produktów i utrzymaniu porządku pomogły Wojska Obrony Terytorialnej w ramach akcji pod nazwą „Odporna Wiosna”.

Pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących w ramach funduszu Unii Europejskiej była organizowana w gminnym OPS-ie już po raz szósty. Każdego roku ośrodek otrzymuje kilka ton żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin, które spełniają kryterium dochodowe. Artykuły z charakterystycznym logo Banków Żywności przetransportowano dziś samochodem do Nakła Śląskiego. Później trzeba było te kilka ton żywości przerzucić do budynku, skąd produkty były wydawane. Pomogli w tym żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, tzw. „terytorialsi”. W czasach epidemii WOT uruchomiły specjalną aplikację dla samorządów dzięki której, w ramach akcji pod nazwą „Odporna wiosna”, można zgłosić chęć skorzystania z ich pomocy. Uczynił to wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.


– Reakcja była natychmiastowa. Od razu zadzwonił ktoś z WOT i umówiliśmy się na konkretny termin – relacjonował wójt.
Do Nakła Śląskiego przyjechało dziesięciu wojskowych (były panie i panowie), którzy od razu wzięli się do pracy. Przeładowanie kilku ton żywności zajęło im nieco ponad godzinę. Kiedy pracownicy OPS zaczęli wydawać żywność „terytorialsi” pilnowali, żeby osoby stojące w kolejce utrzymywały od siebie niezbędny ze względów sanitarnych dystans.
– Mamy już w tym doświadczenie. Pomagamy od początku epidemii – mówili wojskowi, którzy reprezentowali 13 Śląską Brygadę oraz 2 Lubelską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnych.

Foto: UM Świerklaniec

„Terytorialsi” usłyszeli słowa podziękowania od wójta oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.
– Dzisiaj każdy z was dołożył swoją cegiełkę aby wesprzeć tych najbardziej potrzebujących – mówił wójt Marek Cyl.

Źródło: UG Świerklaniec